Na warszawskie ulice wyjechały tzw. smogowozy. Wyposażone są w specjalistyczny sprzęt [GALERIA]

2017-01-09 15:05 Redakcja ESKA INFO

Kolejny dzień z fatalną jakością powietrza w Warszawie. Wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy, że wdychamy bardzo niebezpieczny pył. Do walki ze smogiem w stolicy dołączają tzw. smogobusy, które trafiły do Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej.

Straż Miejska chce walczyć z osobami, które zatruwają powietrze paląc chociażby śmieci. Specjalne samochody wyposażone w nowoczesny sprzęt będą sprawdzać i interweniować tam, gdzie powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone.

- Badanie przeprowadzone tu i teraz. Nie mówimy o badaniach prowadzonych przez całą dobę, tylko w danym momencie oceniamy na podstawie wyniku, czy mamy być może do czynienia z sytuacją, że ktoś spala odpadami – mówi Monika Niżniak ze Straży Miejskiej.

Do Straży Miejskiej trafiło na razie pięć smogowozów. Mobilne laboratoria kosztowały ponad 2 miliony złotych. Ich kupno zostało sfinansowane dzięki środkom pozyskanym z opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych.

Nie tylko one będą kontrolować jakość powietrza w Warszawie. Oprócz smogowozów, Oddział Ochrony Środowiska wysyła kilkanaście patroli zaplanowanych, jak i interwencyjnych m.in. do prywatnych posesji.  

Zobacz też: Zakaz prowadzenia zajęć szkolnych na powietrzu w całej Warszawie. Z powodu smogu [AUDIO]