Nadawanie numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Ratusz ogłasza zmiany

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Nadawanie numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Ratusz ogłasza zmiany

2022-04-23 15:00

Od 16 marca na terenie Warszawy wydano już niemal 90 tys. numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Dzięki niemu obywatele Ukrainy uciekający przed wojną mogli np. założyć konto w banku, a także ubiegać się o świadczenia rodzinne z ZUS. Numery PESEL nadawane były w urzędach dzielnicy o na PGE Stadionie Narodowym. Od 25 kwietnia to się jednak zmieni.

Stołeczny ratusz poinformował, że nadawanie numerów PESEL obywatelom Ukrainy od poniedziałku, 25 kwietnia, nie będzie już możliwe w urzędach dzielnic, jak było do tej pory. Będzie to możliwe tylko w Centralnym Punkcie Rejestracji PESEL m.st. Warszawy na Stadionie Narodowym. Ratusz tłumaczy, że ta zmiana ma sprawić, że dzielnicowi urzędnicy będą mogli skoncentrować się na bieżącej obsłudze wszystkich mieszkańców.

Punkt na Stadionie Narodowym jest przygotowany na przyjęcie nawet 3 tysięcy osób dziennie. "Stadion Narodowy stanie się centralnym miejscem obsługi obywateli ukraińskich, w którym będą mogli załatwić szereg formalności: złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL, założyć konto w banku, a także ubiegać się o świadczenia rodzinne z ZUS" - podał ratusz.

Punkt na Stadionie Narodowym otwarty jest 7 dni w tygodniu, w godz. 8-16 z wyłączeniem 24 kwietnia i 1, 2, 3 maja. Wejście do punktu nadawania numerów PESEL na Stadionie Narodowym odbywa się bramami numer 1, 2, 3, 10 i 11. Co ważne, dla osób z niepełnosprawnościami przygotowano wejście przez bramę numer 1. Na błoniach PGE Narodowego, naprzeciwko wejścia bramą numer 1, znajduje się bezpłatny parking.

Warto przypomnieć, że numer PESEL na Stadionie Narodowym mogą otrzymać osoby, które bezpośrednio przekroczyły granicę z Ukrainy do Polski od 24 lutego. "Do wniosku należy dołączyć m.in.: wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę; dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej, adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego - do nadania profilu zaufanego i e-tożsamości oraz fotografię spełniającą określone parametry" - informował we wcześniejszych komunikatach stołeczny ratusz.

Jak wynika z szacunków urzędu miasta, od 16 marca 2022 roku na terenie Warszawy wydano niemal 90 tysięcy numerów PESEL dla obywateli Ukrainy.

Sonda
Czy uchodźcy z Ukrainy są dobrze przyjeci w Warszawie?
Tłumy Ukraińców pod Stadionem Narodowym
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany