Nie żyje Powstaniec Warszawski Jerzy Stawski. Miał 95 lat. Tragicznie wieści tuż przed rocznicą Powstania

i

Autor: Grzegorz Galasinski/DZIENNIK LODZKI/Eastnews

WETERAN II WOJNY ŚWIATOWEJ

Nie żyje Powstaniec Warszawski Jerzy Stawski. Miał 95 lat. Tragicznie wieści tuż przed rocznicą Powstania

2022-07-29 19:00

Smutna wiadomość dotarła do nas tuż przed 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W czwartek, 28 lipca w wieku 95 lat zmarł powstaniec warszawski kpt. Jerzy Stawski, ps. „Lubicz”, harcerz we wrześniu 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej i Żołnierz Wyklęty. Informację przekazał na Facebooku profil „Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich”.

„Moje pokolenie pragnęło ojczyzny”

„Mnie nikt nie uczył patriotyzmu, ja wiedziałem, co się dzieje. Moje pokolenie pragnęło ojczyzny. Nie występowaliśmy o pracę, szkołę, o nic, brakowało nam tylko ojczyzny” – mówił Jerzy Stawski w rozmowie z Tomaszem Sikorskim. „Lubicz” przed wybuchem II wojny światowej mieszkał w Łodzi, gdzie działał w Pogotowiu Wojennym Harcerzy, a potem w Szarych Szeregach. Tam przeszedł przeszkolenie wojskowe, prowadził wywiad i kolportował tajną prasę. Jako żołnierz Armii Krajowej, którym był od 1943 roku, pełnił funkcję łącznika i żołnierza dywersji, uczestniczył w akcjach wywiadowczych i małego sabotażu.

Powstanie Warszawskie. Teresa Stanek z Szarych Szeregów: "Cały świat niech usłyszy krzyk walczącej Warszawy".

Brał udział w likwidacji szefa Gestapo

W 1943 roku osobiście brał udział w likwidacji szefa Gestapo w Radomsku. W wyniku tej akcji został – jako zakładnik – aresztowany i przetrzymywany w więzieniu w radomskim ratuszu. Jerzego Stawskiego uwolniono wraz z innymi zakładnikami z obawy na możliwość odwetu na rodzinach gestapowców. Potem uczestniczył w akcji uwolnienia 41 żołnierzy i 10 Żydów z więzienia w Radomsku.

Stoczył wiele bitew z wojskami niemieckimi

Brał czynny udział w akcji „Burza”, stoczył z Niemcami wiele potyczek i działał w akcjach zaopatrzeniowych, zajmował się niszczeniem łączności okupanta. W 1944 został awansowany na stopień kaprala przez ppłk. Franciszka Polkowskiego „Korsaka”. 1 stycznia 1945 brał udział w bitwie pod wsią Katarzynów, został włączony do grupy żołnierzy ochrony angielskiej misji wojskowej FRESTON. Uczestniczył we wszystkich walkach zgrupowania, aż do wkroczenia wojsk sowieckich. Do 17 stycznia 1945 przebywał w lesie w oddziale pod dowództwem por. Karola Kutnickiego „Kruka”.

Po wojnie wrócił do rodzinnej Łodzi

Po 1946 zamieszkał w Łodzi, gdzie ukończył szkołę handlową. Poszukiwany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, przerwał studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim i ukrywał się poza Łodzią. Był bohaterem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” organizowanego w kilkuset miastach w Polsce i na świecie. Cześć Jego pamięci!

Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki