Nie żyje Powstaniec Warszawski Jerzy Stawski. Miał 95 lat. Tragicznie wieści tuż przed rocznicą Powstania

i

Autor: Grzegorz Galasinski/DZIENNIK LODZKI/Eastnews

WETERAN II WOJNY ŚWIATOWEJ

Nie żyje Powstaniec Warszawski Jerzy Stawski. Miał 95 lat. Tragicznie wieści tuż przed rocznicą Powstania

2022-07-29 19:00

Smutna wiadomość dotarła do nas tuż przed 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W czwartek, 28 lipca w wieku 95 lat zmarł powstaniec warszawski kpt. Jerzy Stawski, ps. „Lubicz”, harcerz we wrześniu 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej i Żołnierz Wyklęty. Informację przekazał na Facebooku profil „Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich”.

„Moje pokolenie pragnęło ojczyzny”

„Mnie nikt nie uczył patriotyzmu, ja wiedziałem, co się dzieje. Moje pokolenie pragnęło ojczyzny. Nie występowaliśmy o pracę, szkołę, o nic, brakowało nam tylko ojczyzny” – mówił Jerzy Stawski w rozmowie z Tomaszem Sikorskim. „Lubicz” przed wybuchem II wojny światowej mieszkał w Łodzi, gdzie działał w Pogotowiu Wojennym Harcerzy, a potem w Szarych Szeregach. Tam przeszedł przeszkolenie wojskowe, prowadził wywiad i kolportował tajną prasę. Jako żołnierz Armii Krajowej, którym był od 1943 roku, pełnił funkcję łącznika i żołnierza dywersji, uczestniczył w akcjach wywiadowczych i małego sabotażu.

Powstanie Warszawskie. Teresa Stanek z Szarych Szeregów: "Cały świat niech usłyszy krzyk walczącej Warszawy".

Brał udział w likwidacji szefa Gestapo

W 1943 roku osobiście brał udział w likwidacji szefa Gestapo w Radomsku. W wyniku tej akcji został – jako zakładnik – aresztowany i przetrzymywany w więzieniu w radomskim ratuszu. Jerzego Stawskiego uwolniono wraz z innymi zakładnikami z obawy na możliwość odwetu na rodzinach gestapowców. Potem uczestniczył w akcji uwolnienia 41 żołnierzy i 10 Żydów z więzienia w Radomsku.

Stoczył wiele bitew z wojskami niemieckimi

Brał czynny udział w akcji „Burza”, stoczył z Niemcami wiele potyczek i działał w akcjach zaopatrzeniowych, zajmował się niszczeniem łączności okupanta. W 1944 został awansowany na stopień kaprala przez ppłk. Franciszka Polkowskiego „Korsaka”. 1 stycznia 1945 brał udział w bitwie pod wsią Katarzynów, został włączony do grupy żołnierzy ochrony angielskiej misji wojskowej FRESTON. Uczestniczył we wszystkich walkach zgrupowania, aż do wkroczenia wojsk sowieckich. Do 17 stycznia 1945 przebywał w lesie w oddziale pod dowództwem por. Karola Kutnickiego „Kruka”.

Po wojnie wrócił do rodzinnej Łodzi

Po 1946 zamieszkał w Łodzi, gdzie ukończył szkołę handlową. Poszukiwany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, przerwał studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim i ukrywał się poza Łodzią. Był bohaterem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” organizowanego w kilkuset miastach w Polsce i na świecie. Cześć Jego pamięci!

Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany