Andrzej Zieniewicz

i

Autor: East News

Smutne wieści

Nie żyje prof. Andrzej Zieniewicz. "Cudowny egzaminator, wspaniały człowiek". Miał 74 lata

2023-07-31 13:54

Zmarł prof. Andrzej Zieniewicz. Smutne wieści w niedzielny wieczór (30 lipca) przekazał Instytut Literatury Uniwersytetu Warszawskiego. Koledzy z uczelni pięknymi słowami pożegnali uwielbianego przez studentów profesora. Przypomnieli również jego imponujący dorobek naukowy. Prof. Andrzej Zieniewicz miał 74 lata.

Nie żyje prof. Andrzej Zieniewicz

Smutne wieści dotarły do naszej redakcji. W niedzielny wieczór Instytut Literatury Uniwersytetu Warszawskiego przekazał informację o śmierci prof. Andrzeja Zieniewicza. "Z bólem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Andrzeja Zieniewicza (1949-2023), byłego Dyrektora Centrum Polonicum i Kierownika Zakładu Literatury XX i XXI Wieku Uniwersytetu Warszawskiego, Założyciela polonistyki na uniwersytetach w Ankarze i Stambule, świetnego Znawcy i Wykładowcy literatury pogranicza fikcji i autobiografii, uwielbianego przez studentów Wykładowcy, Pogodnego i Życzliwego Przyjaciela" - przekazała uczelnia w pożegnalnym komunikacie. Prof. Andrzej Zieniewicz miał 74 lata.

Kim był prof. Andrzej Zieniewicz?

Prof. Andrzej Zieniewicz od lat związany był z Uniwersytetem Warszawskim. To właśnie na tej uczelni na Wydziale Polonistyki w 1981 roku zdobył doktorat, a następnie habilitację (2001 r.) i tytuł profesora (2012 r.). W latach 1996-2016 prof. Andrzej Zieniewicz był członkiem Rady Wydziału, z kolei w latach 2000-2008 i potem od 2016 pełnił funkcję Kierownika zakładu Literatury XX w. i XXI w.

Warto również przypomnieć, że prof. Andrzej Zieniewicz w latach 1986-1994 prowadził wykłady w Turcji na Uniwersytecie w Ankarze i na Uniwersytecie w Stambule. Założył tam dwa wydziały filologii polskiej, które działają do dziś.

Prof. Andrzej Zieniewicz był lubiany i ceniony przez swoich studentów. "Cudowny egzaminator, wspaniały człowiek" - wspomina Marta, jedna z jego studentek. W mediach społecznościowych pod wpisem o śmierci profesora pojawiły się liczne komentarze. Czytając je, łza kręci siew oku.

"Wspaniały znawca, mówca i rozmówca... Dziękujemy za wszystko...!" - napisał Piotr.

"Profesorze...przecież niedawno rozmawialiśmy...tyle planów... nie potrafię znaleźć słów, żeby opisać smutek...Wyrazy współczucia dla rodziny i nas wszystkich" – skomentowała Dorota.

"Odszedł wspaniały, wielki człowiek. Do widzenia, Panie Promotorze" - dodała Dorota.

Sonda
Studiowałeś lub studiujesz na Uniwersytecie Warszawskim?