Najwięcej na Mazowszu

Nowe miasta w Polsce już od nowego roku! Zmiany odczuje blisko 137 tys. mieszkańców

2022-12-13 5:21

Blisko 137 tys. osób już niebawem czekają wielkie zmiany. Od stycznia 2023 roku na mapie Polski pojawi się 15 nowych miast. Najwięcej z nich, bo po cztery, położonych jest w województwach mazowieckim i łódzkim. Poznaj listę nowych miast w Polsce. Sprawdź, czy zmiana statusu dotyczy też Twojej miejscowości!

Będą nowe miasta na mapie Polski

Zmiany są zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta z dnia 25 lipca 2022 roku. Przepisy, które zostały opublikowane latem, przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zmiany te mają objąć 136 961 mieszkańców. Co to oznacza w rzeczywistości?

Przede wszystkim to, że mieszkańcy dotychczasowych wsi, od nowego roku staną się mieszkańcami miast. Najbardziej widocznym efektem zmiany statusu miejscowości będzie zmiana nazw stanowisk i urzędów. Wójt zmieni się w burmistrza, a Urząd Gminy w Urząd Miasta. Identyczna zmiana czeka urzędowe druki i pieczątki.

Ile nowych miast w Polsce?

Zgodnie z lipcowym rozporządzeniem status miasta uzyska 15 miejscowości. MSWiA negatywnie zaopiniowało cztery wnioski z samorządów o nadanie statusu miasta: miejscowości Sułów (woj. dolnośląskie, pow. milicki), miejscowości Turobin (woj. lubelskie, pow. biłgorajski), miejscowości Milejów-Osada (woj. lubelskie, pow. łęczyński) oraz miejscowości Skarbimierz-Osiedle (woj. opolskie, pow. brzeski).

Które miejscowości w Polsce zyskają zatem status miasta od 1 stycznia 2023 r.? Odpowiedź w poniższej galerii zdjęć! Sprawdź, czy na liście znalazła się również Twoja miejscowość!

Sonda
Mieszkasz w mieście czy na wsi?