Na ratunek

Pięć nowych ambulansów w warszawskim pogotowiu. Ich cena wbija w fotel

2022-12-12 16:25

Na ulice Warszawy wyjedzie pięć nowych karetek pogotowia ratunkowego. Trzy z nich zostały zakupione w ramach unijnego programu covidowego samorządu Mazowsza, a zakup dwóch kolejnych to zwycięski projekt w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Jak mówi członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc, nowe ambulanse są kolejnym etapem unowocześniania taboru warszawskiego pogotowia. Cena nowych karetek wbija w fotel.

Nowe ambulanse w warszawskim pogotowiu

W poniedziałek, 12 grudnia, oficjalnie oddanych do użytku zostało pięć nowych ambulansów pogotowia ratunkowego. Trzy pojazdy zostały zakupione w ramach unijnego programu covidowego. Są to samochody sanitarne typu C marki mercedes sprinter 317. Wartość jednego takiego pojazdu wraz z wyposażeniem to ponad 613 tys. zł! Ambulanse wyposażono w potrzebny sprzęt medyczny taki, jak: elektryczne nosze samojezdne, deski pediatryczne i ortopedyczne, krzesełko kardiologiczne czy kapnograf, czyli aparat wykorzystywany do pomiaru stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Pozostałe dwie karetki zakupione zostały w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Są to pojazdy marki volkswagen crafter - ambulans typu B o wartości ponad 596 tys. zł oraz ambulans typu C warty ponad 503 tys. zł. Te pojazdy także wyposażono w najpotrzebniejszy ratownikom sprzęt medyczny. Umożliwiają przewiezienie 4 pacjentów w pozycji siedzącej bądź jednego w pozycji leżącej.

- Dziękuję ratownikom za ich pracę, za zaufanie i zgłaszane potrzeby. Jako radni chcemy być pomocni i liczymy na dalszą dobrą współpracę z warszawskim pogotowiem - powiedziała podczas oficjalnego oddania pojazdów radna województwa Katarzyna Bornowska.

Więcej dezyfekatorów w karetkach

Oprócz ambulansów do warszawskiego „Meditransu” trafiło także 60 sztuk dezynfektorów. Ich zakup również był możliwy dzięki projektowi covidowemu. Dezyfekatory umożliwiają prowadzenie dezynfekcji wnętrza ambulansu w obecności członków zespołu ratowniczego.

- Wyposażenie w karetki i sprzęt to bardzo cenne wsparcie dla ratowników. Przełoży się także na większe bezpieczeństwo pacjentów z Warszawy i okolic, gdzie będą służyły nowe pojazdy - stwierdził Konrad Wojnarowski, radny województwa.

- Samorząd systematycznie kupuje nam nowe ambulanse. Teraz na 80 ambulansów, aż 54 to nowe karetki, z których najstarsza ma zaledwie dwa lata - powiedział Karol Bielski, dyrektor WSPRiTS „Meditrans” w Warszawie. - Do ratowania zdrowia i życia niezbędny jest zarówno najnowocześniejszy sprzęt jak i bardzo dobrze wyszkoleni ratownicy medyczni i lekarze. Trzeba podkreślić, że nowe ambulanse są bezcenne nie tylko dla pacjentów, którzy potrzebują naszej pomocy, ale i dla członków zespołów ratownictwa medycznego, bo praca w nowoczesnych ambulansach jest o wiele bardziej komfortowa - dodał.