Odkopali powojenną posadzkę. „Badają ją archeolodzy”. To kolejne ślady Warszawy, której już nie ma

i

Autor: ZDM Odkopali powojenną posadzkę. „Badają ją archeolodzy”. To kolejne ślady Warszawy, której już nie ma

BUDOWA PLACU CENTRALNEGO

Odkopali powojenną posadzkę. „Badają ją archeolodzy”. To kolejne ślady Warszawy, której już nie ma

2023-11-29 9:59

W czerwcu ubiegłego roku ruszyła budowa placu Centralnego. W sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki będzie mniej betonu i asfaltu, a więcej zieleni. Na miejscu zaprojektowano nawet sadzawkę. W ostatnim czasie, w trakcie wykopów, znaleziono tam posadzkę jednej z przedwojennych kamienic!

Warszawa. Budowa placu Centralnego. „Najnowsze odkrycie to posadzka jednej z kamienic”

Pierwsze prace, które rozpoczęły się w przyszłościowym miejscu placu Centralnego, polegały na głębokich wykopach. To właśnie podczas nich znaleziono między innymi: oryginalną nawierzchnię bazaltową, torowisko tramwajowe, a także granitowe krawężniki. Natrafiono także na starą rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną w północno-zachodniej części placu budowy. Znaleziska są – jak w każdym takim przypadku – badane przez archeologów.

Najnowsze odkrycie to posadzka jednej z kamienic, prawdopodobnie wtórna, ułożona prowizorycznie już po wojnie. Na miejscu oceni to jednak zespół specjalistów – przekazał Zarząd Dróg Miejskich.

Równolegle do wszelakich prac w obrębie placu, prowadzone są badania archeologiczne. – W tym tygodniu powinniśmy rozpocząć badania archeologiczne dawnych kamienic kolidujących z pozostałymi zbiornikami retencyjnymi znajdującymi się pomiędzy trybuną honorową a Pałacem Kultury. Wkrótce rozpoczniemy też prace związane z przebudową wodociągu w części placu położonej bliżej planowanego budynku Teatru TR Warszawa – dodaje ZDM.

Jak twierdzi spółka, bez tych prac nie byłoby możliwe kontynuowanie robót przy przekształcaniu betonowego placu Defilad w zieloną przestrzeń. – Budowa placu Centralnego skoordynowana jest z budową pobliskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na terenie przyszłego placu w dużej części znajduje się zaplecze MSN. Prace zostały zaplanowane tak, aby ze sobą nie kolidowały – podsumowuje spółka.

Sonda
Czy lubisz Pałac Kultury i Nauki?
Nasi Partnerzy polecają