Ostatnia szansa na rejs po Wiśle! Następna dopiero na wiosnę

2021-09-24 13:26
Ostatnia szansa na rejs po Wiśle! Następna dopiero na wiosnę
Autor: um.warszawa.pl Ostatnia szansa na rejs po Wiśle! Następna dopiero na wiosnę

Dni są coraz krótsze i chłodniejsze niż latem. Po ciepłych i długich wakacyjnych wieczorach również pozostały tylko wspomnienia. Ostatni weekend września zakończy sezon urokliwych rejsów po Wiśle oraz podróży zabytkowymi pojazdami. Na kolejne wyprawy pozostanie poczekać do wiosny. Jakie atrakcje czekają warszawiaków w sobotę i niedzielę, 25 i 26 września?

To już ostatnia szansa, na rejs po Wiśle w tym roku. W weekend kończy się 13. sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Wyprawa promem i statkiem, wycieczka zabytkowym tramwajem, autobusem lub koleją wąskotorową po Wiśle to niezapomniane przeżycie. Warto skorzystać z okazji. Ostatni raz w tym sezonie.

Bezpłatnie można przekroczyć kapryśną królową polskich rzek w trzech miejscach:

  • Cypel Czerniakowski (pomost pływający) - Saska Kępa (plaża)
  • Most Poniatowskiego (nabrzeże) - Stadion Narodowy (plaża)
  • Podzamcze Fontanny (pomost pływający) - ZOO (plaża)

Całodzienną atrakcją w stolicy jest rejs statkiem "Zefir", z przystani na Żeraniu, kanałem Żerańskim oraz przez Jezioro Zegrzyńskie do Serocka. Podróż rozpoczyna się punktualnie o godz. 9, a powrót do Warszawy planowany jest ok. godz. 18. - W międzyczasie można zobaczyć ruiny mostu, posilić się potrawami z grilla i przespacerować po Serocku - zachęca stołeczny ratusz.

Bilety na rejs można kupić w Punkcie Obsługi Pasażerów Metro Dworzec Wileński w piątki w godz. 15-18 oraz w soboty od 8 do 11. Co ważne, płatność stacjonarna możliwa jest wyłącznie gotówką. Sprzedaż biletów prowadzona jest także online, za pośrednictwem strony internetowej www.bilety24.pl.

W sobotę i niedzielę (25 i 26 września) można pożegnać się również zabytkowymi pojazdami lądowymi. Tramwaje kursujące na linii 36 trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT też wyjada w weekend po raz ostatni.

Trasa to obsługiwana jest zabytkowymi tramwajami 13N "parówkami" lub 105Na "akwariami", i prowadzi przez ścisłe centrum na zielony Żoliborz.

"Okolice placu G. Narutowicza to część Ochoty, w której zachowała się przedwojenna zabudowa – z neoromańskim kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Jakuba Apostoła, monumentalnym gmachem Domu Studenckiego „Akademik” czy budynkami mieszkalnymi wzdłuż ulicy Filtrowej. Tramwaj mija Stację Filtrów i budynek Najwyższej Izby Kontroli (w latach 30-tych XX w. siedziba urzędu wojewódzkiego), Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, przejeżdża przez MDM i plac Bankowy. Na Żoliborzu trasa prowadzi przez zieloną (dosłownie, bo jest tam trawiaste torowisko) ulicę Adama Mickiewicza i dalej, za placem T.W. Wilsona, Juliusza Słowackiego do pętli Marymont, skąd można pójść na spacer do Parku Kaskada" - opowiada i zachęca ratusz.

Ostatni raz w tym sezonie na trasę linii 100 wyjadą też Jelcze i Ikarusy, aby przewieźć pasażerów ulicami: CENTRUM – Marszałkowska – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Karmelicka – Stawki – Konwiktorska – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – al. Zieleniecka – al. Józefa Poniatowskiego – Nowy Świat – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – CENTRUM.

Co ważne, w tramwajach linii 36 oraz autobusach linii 100 obowiązuje standardowa taryfa ZTM. W tych zabytkowych pojazdach są współczesne kasowniki, w których można skasować lub aktywować każdy rodzaj biletu.

Lądową dłuższą wyprawą jest też wycieczka Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową. Pociąg przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos i dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron jest tuż przy leśnej polanie. Tam pasażerowie mają czas dla siebie.

Do stacji w Piasecznie można dojechać ze stolicy autobusami specjalnej linii 51. Przejazd jest bezpłatny, pod warunkiem, że posiada się bilet na przejazd kolejką, które można kupić na stronie www.kolejka-piaseczno.pl.

Sonda
Lubisz zwiedzać Warszawę?
Super Raport 23.09 (Goście: Jan Grabiec - PO, Leszek Miller - eurodeputowany, były premier) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE