Pilne ostrzeżenie sanepidu! Uważajcie na fałszywe SMS-y o kwarantannie

2021-09-24 9:54
Pilne ostrzeżenie sanepidu! Uważajcie na fałszywe SMS-y o kwarantannie
Autor: Główny Inspektorat Sanitarny / Pixabay Pilne ostrzeżenie sanepidu! Uważajcie na fałszywe SMS-y o kwarantannie

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega o fałszywych wiadomościach SMS wysyłanych do Polaków. To jest oszustwo! Sanepid ostrzega, by pod żadnym pozorem nie należy klikać w otrzymany link. To próba wyłudzenia danych, która może zakończyć się fatalnymi skutkami.

Oszuści nie śpią! Mazowiecki Inspektorat Sanitarny ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS wysyłanymi do milionów Polaków. Chodzi o informację dotyczącą nałożenia kwarantanny, które trafiają od czwartkowego po południa również do mieszkańców Mazowsza.

"Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu" - piszą oszuści.

Do wiadomości dołączony jest link, w którym rzekomo ma znajdować się więcej informacji. Sanepid ostrzega: pod żadnym pozorem nie należy wchodzić w otrzymany link!

Zobacz koniecznie: Koronawirus na Mazowszu: Ile zakażeń w piątek (24 września)? Czwarta fala. Stan zachorowań w woj. mazowieckim [RAPORT KORONAWIRUS 24.09.2021]

"To jest oszustwo! Może to być próba wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące Państwa danych zawartych w telefonie. Prosimy o ostrożność i nie klikanie w przesłany link!!!" - apeluje Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Sanepid przypomina również, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej.

"Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy SMS o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play"" - tłumaczy sanepid.

Sonda
Otrzymałeś fałszywego SMS-a o kwarantannie?
Super Raport 23.09 (Goście: Jan Grabiec - PO, Leszek Miller - eurodeputowany, były premier) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE