Najbardziej wpływowe kobiety stolicy. TOP 10 silnych warszawianek

i

Autor: JACEK DOMINSKI/REPORTER, PAWEŁ DĄBROWSKI/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK

SUBIEKTYWNIE NA DZIEŃ KOBIET

Oto najbardziej wpływowe kobiety stolicy! TOP 10 żelaznych dam Warszawy według "Super Expressu"

2023-03-08 5:23

Dzień Kobiet to świetna okazja do tego, by przedstawić choć kilka najbardziej wpływowych kobiet w Warszawie. Oto nasz „Super Expressowy” subiektywny wybór. Kobiety rządzą zajmując stanowiska w stolicy, pełniąc funkcje publiczne, ale też pozostając w cieniu polityki czy wysokich urzędników. Kobiety potrafią wszak rządzić nawet wtedy, gdy są w cieniu. Czy zaskakuje Was nasze zestawienie? Oto TOP 10 żelaznych dam Warszawy...

Dzień Kobiet to świetna okazja do tego, by przedstawić choć kilka najbardziej wpływowych pań w stolicy. Oto nasza lista TOP 10 . To subiektywny wybór, dokonany przez dziennikarzy 'Super Expressu", którzy obserwują życie miasta, znają kulisy stołecznego samorządu i orientują się w kuluarowych układach personalnych. Stąd w naszym TOP 10 znalazły się panie, których twarze warszawiacy znają z życia publicznego, ale także i takie, które działają bardziej w zaciszu gabinetów.

Najbardziej wpływowe kobiety stolicy

Od seniorki, weteranki Powstania Warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej, po młode pokolenie bojowych polityków jak radna Marta Borczyńska. Od pierwszej w historii warszawskiej straży miejskiej komendantki - Magdaleny Ejsmont, po pierwszą kobietę na stanowisku szefa Rady Warszawy – Ewę Malinowską-Grupińską.

Pełną listę i sylwetki najbardziej wpływowych kobiet stolicy można obejrzeć w GALERII poniżej:

Damsko-męska równowaga we władzach Warszawy

Wpływowych pań, które swoimi decyzjami i przedsięwzięciami zmieniają Warszawę, jest oczywiście o wiele więcej. Na 40 biur w warszawskim ratuszu, połowa dyrektorów to kobiety. W Radzie Warszawy jest 28 pań na 60 radnych. W porównaniu do poprzednich kadencji zdecydowanie natomiast zmniejszyła się liczba pań na stanowiskach burmistrzów dzielnic. Ale za to nigdy nie było tak dużo kobiet jak dziś w najbliższym otoczeniu prezydenta Warszawy (dwie panie są zastępczyniami prezydenta, dwie kolejne - pełnomocniczkami) co daje męsko-żeńską równowagę w tzw. zarządzie miasta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki