Pedagog z Warszawy pomaga w Afryce! Jest współzałożycielką szkoły średniej w Kenii [GALERIA]

2019-05-22 17:56

Opracowała program nauczania, założyła szkołę, a teraz planuje zbiórkę pieniędzy na czesne dla studentów. Marta Hendzel to pedagog z Warszawy, która razem z Lionelem Obino, absolwentem Politechniki Warszawskiej, założyła matematyczną szkołę średnią w Kenii. 

O Afryce myślimy stereotypowo - jest zacofana, pełna problemów, nie rozwija się. Tymczasem afrykańskie kraje kwitną! Zaczynają szybciej się rozwijać, a ich mieszkańcy pragną się kształcić, aby zakładać własne biznesy i robić karierę. 

Czytaj także: "Musiałem robić przysiady nago". Przemoc w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Warszawie [GALERIA, WIDEO]

- Coraz bardziej docenia się wartość edukacji, a wykształcenie traktuje jako przepustkę do lepszego życia - tłumaczy Marta Hendzel, współzałożycielka IASMA.

Szkolnictwo

Szkolnictwo w afrykańskich krajach jest obowiązkowe, ale często także... płatne. Rodziców nie stać na posłanie dzieci do szkoły. Pojawia się także problem odległości - placówki często znajdują się daleko od miejsca zamieszkania uczniów. Szkoły publiczne w Kenii są darmowe, ale klasy liczą minimum 40 osób. Poziom nauczania w publicznych placówkach nie jest zbyt wysoki, dlatego mieszkańcy Kenii stają na głowach, aby posłać swoje dzieci do prywatnych placówek. 

IASMA

Głównym założycielem szkoły jest Lionel Obino, który jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. To właśnie jego historia zainspirowała warszawską pedagog do podjęcia działań w Afryce. Obino jest przykładem na to, że chcieć znaczy móc.

Czytaj także: Ruszyła kampania "Jedna koperta = jeden samochód!" [AUDIO]

Początkowo Lionel Obino wyszukiwał uzdolnioną matematycznie afrykańską młodzież, aby stworzyć dla niej możliwość studiowania w Polsce. Udało się zdobyć dofinansowanie do studiów dla sześciu uczniów z Afryki. Następnie zrodził się pomysł założenia placówki na miejscu, w Afryce. 

IASMA powstała na początku 2019 roku w miejscowości Kiserian - 25 km od stolicy Kenii. Szkoła skupia się na nauczaniu przedmiotów ścisłych, ale także na przygotowywaniu uczniów do studiów w Europie. Studenci uczą się nie tylko matematyki, ale także umiejętności społecznych, które mają przygotować ich do życia i studiowania w Europie.

- Skoncentrowany na matematyce i naukach ścisłych system edukacji dostarczy Afryce profesjonalnych kadr, które będą w stanie zmieniać jej przemysłowy krajobraz oraz przyczynią się do transformacji afrykańskich społeczeństw – mówi Lionel Obino, założyciel IASMA.

Zbiórka 

Marta Hendzel  od początku wspiera Lionela Obino w prowadzeniu placówki, prowadzi także Pracownię z Oknem na Świat, w której prowadzone są kursy edukacyjne i warsztaty rozwojowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Ze względu na kwestie migracyjne, Obino przez najbliższy czas nie może wjeżdżać do Polski. Pedagog zaangażowała się w opracowanie programu nauczania IASMA, pomoc w kwestiach formalnych, a teraz planuje zrobić zbiórkę, z której  środki zostaną przekazane na pomoc najzdolniejszym uczniom.

Czytaj także: Drogowe absurdy: Barykada przy al. KEN

– To dzieci taksówkarzy, sklepikarzy czy drobnych przedsiębiorców, których często nie stać nawet na niewysokie czesne. Ze swojej strony staramy się znaleźć polskich darczyńców, którzy umożliwią naukę przynajmniej kilku uczniom. Sfinansowanie roku szkolnego dla jednej osoby to 900 dolarów – mówi Marta Hendzel.

O szczegółach dotyczących zbiórki poinformujemy wkrótce.

W Krakowie przyszły na świat... sześcioraczki! Zobacz wideo: 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki