Bulwary są bezpieczne

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS

KONIEC Z MANDATAMI

Picie alkoholu na Bulwarach Wiślanych legalne. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Trzaskowskiemu!

2023-01-25 18:18

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że Rada Warszawy prawidłowo przyjęła uchwałę dotyczącą możliwości picia alkoholu na Bulwarach Wiślanych. A to oznacza, że nikt nie wlepi już mandatu za siedzenie z piwem w ręku na schodkach nad Wisłą!

Warszawa. Picie alkoholu pod chmurką przy Wiśle jest… dozwolone!

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że uchwała Rady Warszawy z 2018 roku (bo o ten dokument chodzi w sporze prawnym) nie naruszyła ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Bulwary wiślane mają służyć mieszkankom i mieszkańcom do relaksu i wypoczynku. Rada Warszawy dopuściła wyjątkowo w tym miejscu „piwo pod chmurką” i nie tym samym przeciwstawiamy się kulturalnemu spożywaniu alkoholu. Porządku na tym obszarze, jak i w całym mieście pilnują i będą pilnować odpowiednie służby – skomentował decyzję NSA Karolina Zdrodowska, odpowiadająca m.in. za dialog społeczny w ratuszu.

W 2018 roku Rada Warszawy podjęła dwie oddzielne uchwały dopuszczające spożywanie alkoholu nad Wisłą. Jedna dotyczyła Bulwarów Wiślanych, druga – plaży Poniatówka. Tę o bulwarach zaskarżyli zarządcy budynku przy ul. Wioślarskiej 8 i Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie. Cztery lata później - 9 lutego 2022 roku - WSA uznał za nieważną uchwałę dotyczącą bulwarów. Rafał Trzaskowski wiosną ubiegłego roku wniósł skargę kasacyjną do NSA i ten wczoraj przyznał prezydentowi stolicy rację. Oznacza to, że spożywanie alkoholu na bulwarach pozostaje – zgodnie z uchwałą Rady Warszawy sprzed pięciu lat – dozwolone i legalne.

Wojenka o picie piwa na schodkach nad Wisłą dobiegła końca. Trwa natomiast dyskusja o ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w całym mieście.

Ja jestem przeciwny ograniczeniom, które nie byłyby respektowane. Ale rozmawiamy na ten temat – stwierdza krótko prezydent Rafał Trzaskowski.

Sonda
Czy lubisz warszawskie bulwary nad Wisłą?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki