Piękny gest Trzaskowskiego dla tych, których uderzyło zamknięcie cmentarzy. Też możesz pomóc

2020-10-31 8:19 bm
Do północy na cmentarzach
Autor: Marcin Wziontek/Super Express

W związku z zamknięciem cmentarzy przedsiębiorcy, którzy sprzedają kwiaty i znicze znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Pomocną dłoń wyciągnął do nich Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy znalazł sposób, jak choć trochę pomóc tym, którzy zanotują olbrzymie straty finansowe. Więcej o sprawie piszemy na se.pl.

Rafał Trzaskowski zdecydował o udostępnieniu nieodpłatnie w sobotę (31 października) i niedzielę (1 listopada) sześciu dodatkowych miejsc, gdzie przedsiębiorcy będą mogli sprzedawać znicze i kwiaty.

Na stronie Urzędu Miasta pojawiły się szczegóły całej akcji, która odbywa się pod nazwą "kup pan chryzantemę". Znamy też miejsca, gdzie można kupować kwiaty. To:

  • ul. Bracka u zbiegu z ul. Kruczą - na tyłach DH Smyk;
  • ul. Marszałkowska – wzdłuż domów towarowych między ul. Widok a ul. Świętokrzyską oraz przy budynku Cepelii;
  • centrum handlowe Arkadia - teren przed wejściem;
  • parking przy Hali Gwardii - pl. Wielopole;
  • ul. Andersa przy czerpni Metra (okolice Arsenału) - teren zwieńczający ul. Długą;
  • ul. Chmielna – teren pomiędzy ul. Nowy Świat a ul. Kruczą.

Decyzja Rafała Trzaskowskiego ma związek z rozporządzeniem rządu, który z powodu epidemii w dniach 31 października - 2 listopada zdecydował się na zamknięcie wszystkich cmentarzy w Polsce.

- Wydaliśmy ponad tysiąc decyzji zezwalających na zajęcie pasa drogowego przed cmentarzami. Warszawscy przedsiębiorcy zakupili kwiaty i znicze o wartości co najmniej kilkunastu milionów złotych - podkreślono w komunikacie urzędu miasta.

Warszawscy urzędnicy podkreślili, że od kilku tygodni kierowano apel do rządu o podjęcie jak najszybciej decyzji w sprawie dostępności cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych.

- Warszawa jest solidarna z przedsiębiorcami. Dlatego zachęcamy w ramach akcji solidarnościowej +kup pan chryzantemę+ do kupowania kwiatów i zniczy. By to ułatwić, w sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada udostępniamy im sześć dodatkowych miejsc sprzedaży obwoźnej. Miejsca do handlu są dostępne bez dodatkowych opłat, gdyż oferta skierowana jest m.in. do podmiotów, które poniosły już opłaty za zajęcie pasa drogi czy dzierżawę terenu - dodano w komunikacie.

Po ogłoszeniu zakazu tłumy ruszyły na cmentarze