Pierwsza Komunia 2021. Jak będzie wyglądała w Warszawie? Jasne stanowisko Archidiecezji

2021-04-20 17:05 Alicja Guz
Pierwsza Komunia Święta 2021
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Pierwsza Komunia Święta to ważny moment w życiu każdego katolika. Sezon komunijny zwykle rozpoczyna się jeszcze w kwietniu i trwa przez cały maj. W czasie pandemii nie jest do końca pewne, jak będą wyglądały uroczystości. We wtorek Archidiecezja Warszawska wydała ważny komunikat, który rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące I Komunii w stołecznych kościołach. W tym roku dzieci z pewność sakrament przyjmą! Sprawdź, co się zmieni.

Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne wydarzenie w kościele katolickim. Co roku pierwsze uroczystości odbywały się już z końcem kwietnia, a maj uznawany był za prawdziwie komunijny miesiąc. Jeszcze przed pandemią rodzice dzieci pierwszokomunijnych dużo wcześniej wiedzieli, kiedy nastąpi ten "wielki dzień". Koronawirus znacznie jednak namieszał. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz zgromadzeń i limity osób mogących przebywać jednocześnie w kościele. Aktualnie jest to jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. A przecież Pierwsza Komunia Święta to czas radości i spotkania całych rodzin!

Dlatego zarówno rodzice, jak i same dzieci zachodzą w głowę, jak to wszystko będzie wyglądało w tym roku. Czy Pierwsze Komunie w ogóle się odbędą? A jeśli tak, to na jakich zasadach?

Pierwsza Komunia 2021. Stanowisko Archidiecezji Warszawskiej

Archidiecezja Warszawska postanowiła rozwiać wątpliwości i chociaż odrobinę uspokoić parafian. Pierwsze Komunie Święte mimo panującej pandemii odbędą się. W oficjalnym komunikacie ks. Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży wyjaśnił, jak wygląda sytuacja w 2021 roku.

Duchowny przypomniał, że "obowiązek przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci i odbywa się w rodzinach, które są Kościołem Domowym. Duszpasterze i katecheci pełnią rolę wspomagającą względem rodziców poprzez prowadzone lekcje religii, katechezy i spotkania". Zaznaczył również, że to na Proboszczu parafii "spoczywa obowiązek zweryfikowania stopnia przygotowania i dopuszczenia dzieci do przyjęcia sakramentu".

Ks. Przybylski odniósł się również do kwestii terminów Pierwszych Komunii. "Termin uroczystości Pierwszej Komunii Świętej ks. Proboszcz ustala w porozumieniu z rodzicami dzieci przystępujących do tego sakramentu". Zaznaczył przy tym, że "w zależności od warunków parafialnych należy rozważyć przystępowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w małych grupach, a nawet indywidualnie biorąc pod uwagę różne terminy".

Oznacza to, że rodzice i dzieci nie mają czym się martwić. Komunie w 2021 roku na pewno się odbędą. Kwestia tylko ustalenia odpowiedniego terminu i zachowania bezpieczeństwa.

"Przy organizacji uroczystości należy uwzględnić obowiązujące zasady reżimu sanitarnego oraz postulaty rodziców co do bezpiecznego przeprowadzenia uroczystości" – zaznaczył w komunikacie ks. Łukasz Przybylski.

Jak zrobić wianek na komunię
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE