Big Mac za 2,5 zł, frytki za 70 groszy! Tak otwierali pierwszy McDonald's w Polsce

i

Autor: materiały prasowe McDonald's Big Mac za 2,5 zł, frytki za 70 groszy! Tak otwierali pierwszy McDonald's w Polsce

Frytki w Mc'Donalds za 70 groszy, BigMac za dwa złote! Pierwszą restaurację McDonald's w Polsce otwarto 30 lat temu! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

2022-06-17 14:27

W czwartek, 17 czerwca minęło dokładnie 30 lat od otwarcia pierwszej restauracji McDonald's w Polsce. Pierwszy lokal znanej sieci fastfoodów powstał w samym centrum Warszawy - na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. W ciągu pierwszego dnia przez restaurację McDonald's przewinęło się aż 45 tysięcy warszawiaków. Big Maca można było kupić za zaledwie 25 tysięcy złotych (2,5 zł po denominacji), a małe frytki za 7 tysięcy złotych (70 groszy). Jak wyglądało otwarcie pierwszego McDonald'sa w Polsce? Zobacz w galerii zdjęć!

Pierwszy McDonald's w Polsce. Kiedy otwarto restaurację w Warszawie?

Legendarne restauracje pod szyldem McDonald's zawojowały Polskę. Obecnie jest ich 468 w ponad 150 polskich miastach. Ale pierwsza knajpa McDonald's powstała już w 1992 roku. I wcale nie kojarzyła się z niezdrowym jedzeniem, a powiewem luksusu z zachodu. Lokal u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie od samego rana szturmował prawdziwy tłum klientów. W dniu otwarcia restaurację odwiedziło ponad 45 tysięcy gości, którzy złożyli ponad 13 tysięcy zamówień.

Wśród gości znalazły się gwiazdy sceny politycznej i kulturalnej, m.in. Agnieszka Osiecka, Kazimierz Górski czy Jacek Kuroń. Restauracji przez wiele dni pilnowała silna grupa ochroniarzy. Ceny w pierwszym polskim McDonald'sie były liczone w tysiącach złotych. 

Poniżej możecie zobaczyć cennik, który w dniu otwarcia podawała Gazeta Stołeczna - w nawiasach ceny po denominacji. Warto dodać, że średnia pensja w Polsce wynosiła wtedy około 2,9 miliona złotych.

  • BigMac - 25 tysięcy złotych (2,5 zł)
  • hamburger - 17 tysięcy złotych (1,7 zł)
  • cheesburger - 21 tysięcy złotych (2,1 zł
  • małe frytki - 7 tysięcy złotych (70 groszy)
  • duże frytki - 10 tysięcy złotych (1 zł)
  • lody - 10 tysięcy złotych (1 zł)
  • coca-cola - 11 tysięcy złotych (1,1 zł)
  • sok jabłkowy - 9 tysięcy złotych (90 groszy)
  • shake - 12 tysięcy złotych (1,2 zł)
  • kawa - 6 tysięcy złotych (60 groszy)
Big Mac za 2,5 zł, frytki za 70 groszy! Tak otwierali pierwszy McDonald's w Polsce

i

Autor: materiały prasowe McDonald's Big Mac za 2,5 zł, frytki za 70 groszy! Tak otwierali pierwszy McDonald's w Polsce

Na początku mleko do koktajli i kawy dostarczano z warszawskiej Woli, napoje z rozlewni Coca-Coli w Gdyni. sałata pochodziła z Jeleniej Góry, mięso z Niemiec, a frytki prosto z Moskwy - informowała Gazeta Stołeczna 17 czerwca 1992 roku. Od 1993 roku wszystkie potrawy były już przygotowywane z polskich produktów.

Pierwsza restauracja McDonald's w Warszawie mieściła się w nieistniejącym już dziś budynku Sezamu. Lokal został zlikwidowany 30 września 2014 roku. Obecnie w Warszawie znajduje się blisko 50 restauracji McDonald's.

14-letnia Ksenia zginęła w koszmarnym wypadku. Jechała z kuzynką do McDonalds
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE