Udrażniają bocznicę kolejową prowadzącą do szpitala przy Szaserów

i

Autor: ARTUR HOJNY / SUPER EXPRESS Udrażniają bocznicę kolejową prowadzącą do szpitala przy Szaserów

PKP wycinają drzewa i krzaki na nieczynnym od lat torze prowadzącym do szpitala. Po co? Tajemnica

2022-03-10 9:30

Dziwny ruch zaczął się wokół nieczynnych od lat torów prowadzących z okolic Dworca Wschodniego do szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego przy Szaserów. Chaszcze zostały wycięte, teren oczyszczony. Czyżby znów miał tamtędy kursować pociąg?

Łącznik kolejowy ze szpitalem o długości ponad kilometra prowadzi od terenów dworca Warszawa Wschodnia wzdłuż linii otwockiej aż do bramy bocznej szpitala WIM. Tory pochodzą z 1948 r., do 2015 r. służyły do transportu materiałów opałowych do szpitalnej kotłowni. Potem łącznik poszedł w zapomnienie. Przez siedem lat zarósł krzakami, a nawet drzewkami. Szyny pokryły się mchem i mocno skorodowały.

Tymczasem w ostatnich dniach warszawiacy spacerujący po okolicy zauważyli tam pilarzy karczujących tor – tak jakby znów miał tamtędy jeździć pociąg. Czy przy obecnej wojnie w Ukrainie władze szpitala postanowiły porozumieć się z kolejarzami i uruchomić szybką drogę transportu chorych i rannych ukraińskich uchodźców właśnie koleją? Czy to ruch taktyczny na wypadek wojny u nas? Konkretnej odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Tajemnica? – Ja nic nie wiem na ten temat. Łącznica nie była używana przez lata i nie mamy w planach tego zmieniać. Nie podpisywaliśmy z PKP żadnej umowy – komentuje Jarosław Kowal, rzecznik szpitala przy ul. Szaserów. I odsyła do kolejarzy.

A ci rąbka tajemnicy uchylają. – Prace na torze przy ul. Szaserów mają charakter utrzymaniowy. Umożliwiają sprawne wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Zgodnie z obowiązującymi przepisami PKP PLK S.A. jako zarządca infrastruktury są zobowiązane do utrzymania torów – stwierdza Karol Jakubowski, rzecznik PKP. Ale po co odkrzaczać nieczynne od lat tory, już nie wyjaśnia.

Sonda
Czy Polska powinna przyjmować uchodźców z Ukrainy?
Opuszczone osiedle grozy zamienią w azyl dla uchodźców? Tak wygląda os. Dudziarska w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE