Plac Pięciu Rogów w Warszawie. Identyfikatory do wjazdu przysługują tym, którzy mają miejsce postojowe

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express

Śródmieście

Plac Pięciu Rogów w Warszawie. Identyfikatory do wjazdu przysługują tym, którzy mają miejsce postojowe

2022-07-10 11:17

Plac Pięciu Rogów w Warszawie został otwarty po modernizacji i od razu pojawiły się problemy zmotoryzowanej części mieszkańców. Nie każdy bowiem, może wjechać na plac samochodem. Parkować na Placu Pięciu Rogów mogą jedynie osoby, posiadające specjalny identyfikator, a ten nie każdy może uzyskać. - Identyfikatory uprawniające do wjazdu na plac 5 Rogów przysługują osobom, które mają miejsce postojowe - wyjaśnił rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Plac Pięciu Rogów w Warszawie. Kto może otrzymać identyfikator uprawniający do wjazdu?

Na przebudowany i otwarty we wtorek (5 lipca) plac Pięciu Rogów wjechać mogą tylko kierowcy z identyfikatorem NC. Nie wszyscy jednak wiedzą, że aby go uzyskać trzeba mieć legalne miejsce postojowe. Dlatego liczba osób, którym one przysługują, nie jest wielka.

"Od tygodnia odebraliśmy kilkadziesiąt telefonów od ludzi, którzy dzwonią z pytaniem, czy przysługuje im identyfikator. Rzecz w tym, że wiele osób nie wie, ale im ten identyfikator nie przysługuje" - powiedział rzecznik ZDM. "Żeby dostać taki identyfikator, trzeba być mieszkańcem lub prowadzić działalność w rejonie placu Pięciu Rogów, ale trzeba też mieć miejsce postojowe, do którego dana osoba chce dojechać" - wyjaśnił. Przypomniał, że rejon placu to strefa zakazu ruchu.

Przeczytaj też: Trzaskowskiego efekt nie zachwycił. A ja się czuję zrobiona w jajo. Kraj o Warszawie. Felieton

"To jest konkretna, zamknięta grupa ludzi, którym ten identyfikator przysługuje, ale muszą mieć, gdzie zaparkować" - zaznaczył Dybalski. Ten wymóg ma spowodować, że na placu nie będzie "patoparkowania", jak np. ma to miejsce na ulicy Chmielnej, gdzie samochody stoją na deptaku.

Rzecznik ZDM zaznaczył, że nie ma kłopotów z wydawaniem identyfikatorów. "Jesteśmy w stanie wydać taki identyfikator „od ręki”. Każdy, komu przysługuje, taki identyfikator dostanie" - podkreślił.

Rzecznik uspokaja również, że nikt z mieszkańców, którzy zawnioskowali o identyfikator mandatu na pewno nie dostanie. "Jeśli ktoś złoży wniosek i on formalnie jeszcze tego identyfikatora nie ma, ale my wiemy, że złożył wniosek i że mu ten identyfikator przysługuje, to na pewno mandatu nie dostanie" - zapewnił Dybalski.

W pierwszym tygodniu otwarcia placu Pięciu Rogów ZDM wydał cztery identyfikatory, a dwa są gotowe do wydania.

Plac Pięciu Rogów już otwarty. Warszawiacy i urzędnicy oceniają

Jaką strefę obejmuje identyfikator?

Strefa działania identyfikatora obejmuje ulice: Szpitalną (na odcinku Przeskok – Chmielna; posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 5 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 6 włącznie), Chmielną (na odcinku Bracka – Nowy Świat; posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 15 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 20 włącznie) i Bracką (na odcinku Chmielna – Krucza; posesje o numerach 22 i 25).

Sonda
Podoba się Wam Plac Pięciu Rogów?