Planujesz wakacje za granicą? Pamiętaj o wyrobieniu EKUZ!

i

Autor: wikipedia.pl Planujesz wakacje za granicą? Pamiętaj o wyrobieniu EKUZ!

Planujesz wakacje za granicą? Pamiętaj o wyrobieniu EKUZ!

2019-06-21 17:17

Nagła choroba, uraz lub wypadek podczas wakacyjnego wypoczynku za granicą wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami na leczenie. Warunkiem jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak i gdzie można ją wyrobić?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który potwierdza, że jego posiadacz jest osobą ubezpieczoną i ma pełne prawo do opieki zdrowotnej w sytuacji nagłej, w zakresie niezbędnym w państwie w którym aktualnie przebywa. Mówiąc w skrócie: będzie traktowany jak obywatel danego kraju.

Przeczytaj także: Sprawdź autokar przed wyjazdem! Drogówka uruchamia specjalne punkty [INFORMATOR]

EKUZ nic nie kosztuje i jeśli przyjdziemy z wypełnionym prostym formularzem do stanowiska obsługi w najbliższej siedzibie oddziału NFZ, wydanie trwa dosłownie kilka sekund. Problem w tym, że przypominamy sobie o tym tuż przed wyjazdem. I wtedy tworzą się kolejki. W zeszłym roku w rekordowym dniu wydaliśmy blisko 5 tys. kart! - mówi Piotr Kalinowski z zespołu prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie.

Przeczytaj także: Specjalny system zapobiegnie wypadkom na warszawskim odcinku S8 [AUDIO]

Dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej: wejść na stronę NFZ, pobrać i wydrukować wniosek. Wypełniony wniosek można wysłać pocztą lub zeskanować i wysłać mailem. Wtedy EKUZ przyjdzie do nas pocztą. Karta dla osób pracujących ważna jest trzy lata, dla osób zarejestrowanych w urzędzie pracy dwa miesiące, dla dzieci i młodzieży pięć lat od momentu wystawienia.

Przeczytaj także: Można przynieść produkty, można z nich skorzystać. Pierwsza jadłodzielnia na Woli.

Przed wyjazdem warto też zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat systemu opieki zdrowotnej, jaki obowiązuje w danym kraju. Te informacje można znaleźć na stronie NFZ. Dzięki temu nie zostaniemy zaskoczeni np. faktem, że za wizytę musimy zapłacić tak, jak każdy mieszkaniec danego kraju.

Przeczytaj także: Bemowo: Pijana matka usnęła w restauracji. 6-letnia córeczka sama poszła do domu ruchliwą ulicą!

Polski Alfie Evans nie żyje. Zobacz wideo:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE