Drożyzna uderzy w warszawskich kierowców. Drakońskie podwyżki opłat za parkowanie

i

Autor: MATEUSZ WŁODARCZYK / FORUM Drożyzna uderzy w warszawskich kierowców. Drakońskie podwyżki opłat za parkowanie

Podwyżki opłat za parkowanie. Sprawa wraca do WSA. Sądowej batalii ciąg dalszy

2022-07-06 16:29

Nim warszawscy urzędnicy zdążyli wprowadzić w życie kolejną podwyżkę opłat za parkowanie w płatnej strefie, ciągnie się za nimi batalia w sądzie dotycząca poprzedniej zmiany cennika. Sprawa przeszła wszystkie instancje i została skierowana do ponownego rozpatrzenia. „Nie dali nam możliwości przedstawienia argumentów” – komentuje w rozmowie z „Super Expressem” rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

We wtorek, 5 lipca, Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną warszawskich radnych na niekorzystny dla nich wyrok w sprawie uchwały, którą w październiku 2020 roku wprowadzono podwyżki w płatnym parkowaniu i wydłużono czas obowiązywania płatnej strefy. Zmiany weszły w życie na początku stycznia 2021 roku. Ich unieważnienia natychmiast zaczął się domagać prokurator okręgowy, który zarzucał, że naruszają konstytucyjną zasadę proporcjonalności. Wojewódzki Sąd Administracyjny, który z reguły odrzuca zaskarżenia prokuratury, tym razem był przychylny jej zarzutom. Jednak, zasłaniając się panującą wtedy pandemią koronawirusa, dokonał tej decyzji na posiedzeniu niejawnym. - Postępowanie było prowadzone bez naszego udziału. Nie było możliwości przedstawienia naszych argumentów – powiedział w rozmowie z „SE” Jakub Dybalski z ZDM.

Naruszenie prawa rzetelnego procesu

Urzędnicy złożyli więc skargę kasacyjną, którą poparł NSA i skierował do ponownego rozpatrzenia. - To stanowiło naruszenie prawa rzetelnego procesu. W związku z wyznaczeniem posiedzenia niejawnego prawo do obrony powinno być zagwarantowane przede wszystkim poprzez powiadomienie o tym stron i umożliwienie im zajęcia stanowiska na piśmie – skomentował sędzia NSA Andrzej Skoczylas.

Mimo sądowej batalii kolejne podwyżki

Sąd nie przesądził jednak, czy zmiany wprowadzone w styczniu 2021 roku były zgodne z prawem. Mimo sądowej batalii ratusz planuje wprowadzić kolejną podwyżkę, która mocno uderzy po kieszeniach kierowców. Prezydent Rafał Trzaskowski chciałby, żeby następna zmiana weszła w życie 15 sierpnia br.

Sonda
Czy podwyżka cen opłat za parkowanie jest potrzebna?
Plac Pięciu Rogów już otwarty. Warszawiacy i urzędnicy oceniają
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany