Pogodowy kataklizm nadciąga do Warszawy. Chwyci siarczysty mróz. Nocą nawet -19 stopni Celsjusza!

i

Autor: shutterstock

Przygotujcie się

Pogodowy kataklizm nadciąga do Warszawy. Chwyci siarczysty mróz. Nocą nawet -19 stopni Celsjusza!

2022-12-13 22:39

Szykujcie puchowe kołdry i ciepłe kożuchy. Do Warszawy nadciąga pogodowy kataklizm. W najbliższych dniach zima da się we znaki i przypomni, jak wyglądają siarczyste mrozy. Od złej pogody nie będzie ucieczki. Ostrym chłodem powieje w całej Polce. Miejscami termometry nocą mogą wskazywać nawet -19 stopni Celsjusza!

Siarczysty mróz nadciąga do Warszawy

Zima postanowiła mocnym akcentem zaznaczyć swoją obecność. Od kilku dni sypie śnieg. Biały puch zdaje się pokrywać wszystkie zakamarki stolicy. Drogowcy nie nadążają z odśnieżaniem ulic i chodników, a to dopiero początek problemów. Synoptycy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. I chociaż śnieżny krajobraz cieszy oczy, to na zewnątrz zrobi się bardzo niebezpiecznie. Nadciągają siarczyste mrozy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już zaczął wysyłać ostrzeżenia. W nocy z wtorku na środę (13/14 grudnia) w południowej części kraju termometry mogą wskazywać nawet -19 stopni Celsjusza! Mieszkańcy Mazowsza nie mają co się cieszyć. Na wschodzie kraju wcale nie będzie o wiele cieplej. W Warszawie temperatura nocą może osiągnąć nawet -10 stopni Celsjusza, a należy pamiętać, że temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa. Lokalnie na wschodnim lub południowym Mazowszu poza terenem zabudowanym możliwe są spadki nawet do -14/-16 stopni Celsjusza! Co więcej, z każdym kolejnym dniem będzie coraz zimniej!

Jak podaje IMGW, środowy poranek będzie niezwykle mroźny w stolicy. Termometry o godz. 8 mogą wskazywać niemal -10 stopni Celsjusza! Wieczorem do Warszawy powrócą opady śniegu, które utrzymają się również w czwartek, 15 grudnia. W nocy z czwartku na piątek lepiej założyć grube piżamy. Termometry w stolicy mogą wskazywać poniżej -10 stopni Celsjusza. To zwiastuje nie tylko mroźną noc, ale również weekend.

W mroźne dni zadbajmy o siebie nawzajem

Pogoda w najbliższe dni nie będzie sprzyjała ani kierowcom, ani pieszym. Śnieg znów zasypie ulice i chodniki, a oblodzenie na wilgotnych powierzchniach może skutecznie zwiększyć ilość wypadków. Apelujemy o ostrożność!

W te niezwykle mroźne dni pamiętajcie również o swoich czworonogach. Zapewnijcie im ciepły kąt i odpuśćcie bardzo długie spacery. One też odczuwają chłód! Prosimy, nie przechodźcie obojętnie obok bezpańskich zwierzaków. Jeśli zobaczycie przemarzniętego czworonoga bez swojego właściciela, koniecznie zawiadomcie służby. Przypominamy, że w Warszawie działa Ekopatrol, który pomoże w takich sytuacjach.

Narażeni na wychłodzenie organizmu, a nawet śmierć są osoby bezdomne. Apelujemy, byście nie odwracali głowy w drugą stronę, gdy na swojej drodze spotkacie zziębniętą osobę dotkniętą kryzysem bezdomności. Jeden krótki telefon do służb może uratować życie.

Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?
Nasi Partnerzy polecają