Poniatowski do remontu! W wakacje zaczną remontować kolejny most

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS Poniatowski do remontu! W wakacje zaczną remontować kolejny most

Poniatowski do remontu! W wakacje drogowcy zaczną naprawiać kolejny most

2022-03-25 19:29

Zabytkowy most łączący Śródmieście z Pragą-Południe jest w katastrofalnym stanie. Już w wakacje rozpocznie się generalny remont wiaduktu mostu Poniatowskiego między przystankiem Warszawa Powiśle a ul. Wioślarską. Urzędnicy z Zarządu Dróg Miejskich dostali na pilną przebudowę kilkadziesiąt milionów zł.

Ten most jest bliski stanu zużycia – mówił w maju 2021 r. Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Po blisko roku Rada Warszawy zdecydowała o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na remont wiaduktu mostu Poniatowskiego. Mowa nawet o kilkudziesięciu milionach złotych. Drogowcy chcą bowiem zmodernizować całą konstrukcję wiaduktu opierającą się na 87 filarach i przyczółkach. – Będą polegały one na odnowie elementów betonowych i kamiennych, a także murów oporowych, ponadto na odtworzeniu zabezpieczeń antykorozyjnych – mówi Jakub Dybalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich. W ramach prac robotnicy przebudują też przejście podziemne pod Alejami Jerozolimskimi po wschodniej stronie mostu, które łączy dwa przystanki tramwajowe.

Co ważne, remont nie obejmie jezdni ani ciągów pieszych, a to oznacza, że obędzie się bez zamknięcia i utrudnień w ruchu. Prace na górze urzędnicy chcą przeprowadzić po modernizacji stołecznej linii średnicowej i odtworzeniu Alej Jerozolimskich, czyli przynajmniej za kilkanaście lat.

Konstrukcję, na której opiera się wiadukt, trzeba jednak wyremontować już teraz. ZDM informował, że prace mogą pochłonąć prawie 75 mln zł. – Nie znamy dokładnego kosztu remontu wiaduktu mostu Poniatowskiego. Jest to poważna inwestycja, która pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych z budżetu miasta. Ostateczną cenę poznamy po wyłonieniu w przetargu wykonawcy – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Jakub Dybalski. Modernizacja ma się zakończyć w 2024 r.

Sonda
Czy fotoradary powinny zniknąć z mostu Poniatowskiego?
Czy Trzaskowski zwęzi też most Poniatowskiego? Drogowcy planują remont
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE