Przenieś się do Warszawy sprzed stu lat! To pierwsza taka wystawa w Polsce

2022-03-25 5:20

Czegoś takiego jeszcze w Warszawie nie było. Art Box Experience w Fabryce Norblina to wystawa, która powstała z inspiracji podróżami m.in. do Singapuru, Nowego Jorku czy Paryża. Każde z tych miast ma swoje multisensoryczne wystawy. Ta stołeczna przeniesie widza w czasie 100 lat do tyłu. Zwiedzać ją można już od piątku, 25 marca!

Retro Warszawa to 40-minutowa wycieczka po stolicy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Pokolorowane archiwalne zdjęcia, filmy, teatralne plakaty, uliczne reklamy i szyldy warszawskich firm i sklepów z lat 30. umieszczone na ścianach dziewięciu pokoi przenoszą gości w czasie o 100 lat do tyłu. Na ruchomych gigantycznych fotografiach pojawiają się tętniące życiem ulice, tłumy warszawiaków na bazarach, na dworcach, nad Wisłą czy w lunaparku.

Z jednej ze ścian patrzą na nas ówczesne gwiazdy - Adolf Dymsza, Mieczysława Ćwiklińska czy Loda Halama. Z innej zerka zapracowany szewc z warsztatu. A na kolejnej uśmiechnięte pary rzucają konfetti na balu maskowym. Wszystko ma działać na zmysły. Niezwykły zestaw zdjęć jest dopełniony muzyką, o którą zadbał ekspert od warszawskiego folkloru Jan Młynarski. 

- Art Box powstał w jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów. Wykorzystaliśmy archiwalne materiały starannie dobrane przez varsavianistów, muzealników, oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji, a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz - opowiada Joanna Kowalkowska, założycielka i prezeska Art Box Experience. 

Jedyne, co przeszkadza w odbiorze wystawy, to brak wyraźnej narracji. Trudno się oprzeć wrażeniu, że obrazy ze ścian atakują nas zbyt chaotycznie. Ale zobaczyć i tak warto.

Przenieś się w czasie o 100 lat! Wyjątkowa wystawa w Fabryce Norblina o Warszawie
Sonda
Jaką ocenę wystawiłbyś Rafałowi Trzaskowskiemu za rządy w Warszawie?