"Posłuchaj Ursynowa" - powstała mapa dźwięków dzielnicy! [AUDIO]

2019-01-15 10:57
Posłuchaj Ursynowa
Autor: pixabay.com/rinfoto0 Posłuchaj Ursynowa

Można posłuchać Lasu Kabackiego, zlikwidowanego Bazarku na Dołku czy odgłosów Alei Komisji Edukacji Narodowej. Powstała pierwsza muzyczna mapa Ursynowa! 

W ramach projektu "Posłuchaj Ursynowa" powstała specjalna mapa, za pomocą której można usłyszeć bez wychodzenia z domu, jak brzmi dzielnica. Autorką projektu jest sopranistka Aleksandra Klimczak, na co dzień solistka Filharmonii Narodowej. Na mapie dźwiękowej Ursynowa znalazło się 12 lokalizacji.

- Od dźwięków natury, szumu drzew, śpiewu ptaków, ludzi biegających po lesie kabackim - takiej bardzo subtelnej sonosfery - do Okęcia, gdzie jest takiego miejskiego, industrialnego dźwięku sporo - tłumaczy Aleksandra Klimczak, autorka projektu. 

Czytaj także: Zrezygnują z religii w warszawskich szkołach? [AUDIO]

Każda z lokalizacji to od rębny utwór, a w mapie dźwiękowej Ursynowa chodzi właśnie o to, aby zastanowić się nad tym jak daleko jest od dźwięku do muzyki. Aleksandra Klimczak sprawdzała jakimi instrumentami posługuje się miasto. 

Czytaj także: Po ataku na prezydenta Gdańska Warszawa wzmocni ochronę Trzaskowskiego [AUDIO]

- Za każdym razem tzw. pejzaż dźwiękowy jest jednym z improwizujących muzyków. Żeby zrozumieć jak blisko od dźwięków miasta jest do muzyki. 

Mapa dźwiękowa Ursynowa znajduje się o na stronie sonorurbis.pl. Jest to prawdopodobnie pierwszy taki projekt na świecie.

Z Aleksandrą Klimczak rozmawiał nasz reporter Szymon Kępka. 

POSŁUCHAJ: 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE