Powstanie Warszawskie: gwiazdy uczcziły pamięć poległych

i

Autor: Printscreen instagram Karolina Szostak umieściła grafikę upamiętaniającą powstańców

Powstańcy nie będą musieli płacić za Domy Pomocy Społecznej?

2016-09-22 4:00

Powstańców Warszawskich nie stać na opłacenie pobytu w Domu Pomocy Społecznej. Czy pomoże im nowa ustawa?

O ciężkiej sytuacji Powstańców informował prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz Związek Powstańców Polskich. Wskazał, że część Powstańców, którzy mieszkają obecnie w DPSach, ma na tyle niskie dochody, że nie może samodzielnie zapłacić za swój pobyt. Bohaterowie muszą prosić o pomoc w przetrwaniu rodzinę lub znajomych. Prezydent Gronkiewicz-Waltz przesłała wstępną propozycję rozwiązań systemowych posłom.

Według tej propozycji Powstańcy mieliby za pobyt w DPS nie płacić nic, a kosztami ich pobytu podzieliłby się po połowie rząd z samorządem.

- Szacuje się, że z takiej propozycji w najbliższym roku mogłoby skorzystać ok. 300 Powstańców – mówi poseł PO Marcin Święcicki. - Z kolei według mojej oceny to będzie nie więcej niż ok. 100 osób – dodaje.

Poseł przypomina, że wprawdzie kombatanci mają pierwszeństwo przy przyjęciach do DPS, ale niezależnie od zasług, muszą płacić pełny koszt pobytu w takim ośrodku. - A nie wszystkich na to stać – mówi poseł Święcicki.

Powstańców Warszawskich jest coraz mniej. Szacuje się, że pozostało ich ok. 2 tys., z czego połowa mieszka w Warszawie. W zależności od tego, ile osób skorzysta z takiej propozycji, koszt dla budżetu państwa wyniósłby od 3 do 9 mln zł rocznie i tyle samo dla budżetu miasta. Jak wyliczył poseł Święcicki, nawet ta wyższa kwota to dla budżetu niewielki wydatek – to 6 razy mniej niż roczne dotacje dla partii politycznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki