Powstanie Warszawskie 2021. Program wydarzeń na Powstanie Warszawskie 2021

i

Autor: Pixabay Powstanie Warszawskie 2021. Program wydarzeń na Powstanie Warszawskie 2021

Powstanie Warszawskie 2021. Program wydarzeń na Powstanie Warszawskie 2021

Wielkimi krokami zbliżają się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To ważny czas dla wszystkich mieszkańców Warszawy. O godz. 17., czyli w godzinę „W” tradycyjnie w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe. Jednak to jeden z nielicznych punktów w długim programie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak warszawiacy będą mogli oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, który walczyli za wolność swoją i przyszłych pokoleń? Zobacz program wydarzeń na Powstanie Warszawskie 2021.

Powstanie Warszawskie to niezwykle ważne wydarzenie. Zapisało się ono na kartach historii jako największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Warszawscy powstańcy dzielnie stawiali opór okupującym stolicę wojskom niemieckim. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17, a walka o wolność trwała 63 dni.

ZOBACZ TEŻ: Powstanie Warszawskie 2021. Dramatyczne starcie w trakcie obchodów. To stało się w 2020 roku! [ZDJĘCIA]

Na pierwszy dzień sierpnia 2021 przypada już 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To szczególny czas przede wszystkim dla żyjących jeszcze powstańców i ich rodzin. To też odpowiedni moment, by pochylić się nad historią i przekazać ją młodszym pokoleniom.

W stolicy odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających Powstanie Warszawskie. W tym roku obchody rocznicy zaplanowano na niemal dwa tygodnie (tydzień przed i tydzień po 1 sierpnia). Warszawiacy będą mieli dużo okazji, by oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Część wydarzeń to stałe elementy, które wpisały się już do corocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie też dużo nowości!

Przeczytaj: Dlaczego wyją syreny? Godzina "W". Powstanie Warszawskie 2021

Oto program wydarzeń przedstawiony przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

24 lipca (sobota)

  • godz. 21 - Koncert Tomasza Organka w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Odbędzie się również premiera płyty „Ocali nas miłość”.

Oprócz Ørganka na scenie wystąpią również: : Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska.

Co ważne, udział w koncercie może wziąć ograniczona liczba uczestników. Bilety dostępne są w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na stronie bilety.1944.pl.

Koncert będzie transmitowany w TVN24 oraz na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie.

24 lipca (sobota) - 6 sierpnia (piątek)

  • "Pamięć »W« kadrze"

To już 3. edycja konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Udział w nim może wziąć każdy. Fotografie należy wysłać na: [email protected] do 6 sierpnia. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.1944.pl.

25 lipca (niedziela)

  • godz. 15 - "Twoja klisza z Powstania: Artyści w Powstaniu"

To już 15. edycja fotograficznej gry miejskiej na terenie Śródmieścia i Powiśla. W tym roku poprowadzi ona śladami artystów w Powstaniu. Liczba uczestników jest ograniczona. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, potrzebna jest wcześniejsza rejestracja na stronie: rejestracja.1944.pl.

  • godz. 18 - Msza święta z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

26 lipca (poniedziałek)

  • godz. 17 - akcja muzyczna "Jednym głosem". Wówczas odbędzie się premiera teledysku do utworu „Warszawskie dzieci” wykonanego przez wirtualny chór.

27 lipca (wtorek)

  • godz. 18 - wernisaż wystawy "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę". Wstęp z zaproszeniem.

Przeczytaj: Powstanie Warszawskie 2021. Co będzie się działo w Warszawie w rocznicę Powstania Warszawskiego [Lista wydarzeń 1.08.2021]

28 lipca (środa)

  • godz. 11 - warsztaty "Papier, nożyce, miasto", czyli zajęcia dla dzieci w wieku 2-7 lat towarzyszące wystawie "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę". Liczba uczestników jest ograniczona. Udział możliwy jest po wcześniejszej rejestracji na stronie: rejestracja.1944.pl.
  • godz. 18 - premiera książki Sebastiana Pawliny "Motyl Ścibor-Rylski. 101 lat Polski, czyli opowieść o generale". Odbędzie się ona w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

29 lipca (czwartek)

* godz. 10.30 - uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców na Woli. Park Powstańców Warszawy 

  • godz. 18 - początek Zlotu Harcerskiego "Nasze pojutrze…". Tutaj również udział jest możliwy po wcześniejszej rejestracji.

30 lipca (piątek)

  • godz. 11 - spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim w Parku Wolności. Tego dnia odbędzie się również uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta RP. Wstęp z zaproszeniem dla Powstańców i ich rodzin. Wydarzenie to będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

31 lipca (sobota)

* godz. 10 - Uroczystość przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela". Park im. Żołnierzy "Żywiciela"

  • godz. 11 - rodzinna gra edukacyjna "Czym skorupka za młodu, czyli paragrafówka z bohaterami"

Gra ta będzie ukazywała ciekawe fakty z dzieciństwa bohaterów "Kamieni na szaniec", w dwóch wersjach: mobilnej i stacjonarnej. Liczba uczestników jest ograniczona. Wymagana wcześniejsza rejestracja na stronie: rejestracja.1944.pl (start rejestracji 26.07, godz. 08).

* godz. 18  - Msza polowa i Apel Pamięci przy Pomniku Powstańców Warszawskich. Pl. Krasińskich

1 sierpnia (niedziela)

* godz. 9  - Uroczystość przy pomniku Antoniego Chruściela Montera (ul. Filtrowa 68)

* godz. 10 - Uroczystość przed pomnikiem "Mokotów Walczący". Park gen. Orlicz-Dreszera

* godz. 11.30 - składanie kwiatów przy obelisku Pamięci Żołnierzy AK Mokotowa (ul. Dworkowa)

* godz. 14 - składanie kwiatów przy pomniku Podziemnego Państwa Polskiego (ul. Wiejska)

  • godz. 17 - minuta ciszy w godzinę "W". Wówczas w całym mieście zawyją syreny alarmowe. godz. 17 - Akcja społeczna „Wolność łączy” w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy
  • godz. 18 - zakończenie Zlotu Harcerskiego "Nasze pojutrze…" w Muzeum Powstania Warszawskiego.
  • godz. 18.30 - Uroczystość składania kwiatów na kurhanie w którym znajduja sie prochy ponad 50 tys. ofiar Powstania Warszawskiego. Pomnik "Polegli-Niepokonani". Cmentarz Powstańców Warszawskich.
  • godz. 20:30 - "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", czyli wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności.

Udział w tym wydarzeniu możliwy jest po zakupie darmowych wejściówek na stronie: bilety.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane również w TVP1 oraz na kanale Muzeum Postania Warszawskiego na YouTubie.

  • godz. 24 - uroczysta prapremiera spektaklu teatralnego "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk. Odbędzie się ona w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

2 sierpnia (poniedziałek) - 5 sierpnia (czwartek)

  • godz. 20 - spektakl teatralny "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk w Sali pod Liberatorem. Bilety do nabycia w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na stronie: bilety.1944.pl.

3 sierpnia (wtorek)

  • godz. 18 - premiera publikacji "Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego", Inauguracja serii "Źródła polskie do Powstania Warszawskiego" w Audytorium im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia (czwartek)

  • godz. 18 - uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944.
  • godz. 19 - Marsz Pamięci, czyli uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Start przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”. To wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.
  • godz. 20:30 - zakończenie Marszu Pamięci i zapalenie zniczy pod pomnikiem Polegli Niepokonani i na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego.

7 sierpnia (sobota)

  • godz. 17 - Masa Powstańcza 2021, czyli przejazd rowerami szlakiem powstańczych szpitali. Start w Park Wolności. Udział w wydarzeniu możliwy jest po rejestracji na stronie: rejestracja.1944.pl. Z wydarzenia będzie prowadzona transmisja na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

QUIZ. 77 rocznica Powstania Warszawskiego. Przekrojowy test wiedzy o bohaterach

Pytanie 1 z 20
O której godzinie wybuchło Powstanie Warszawskie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki