Powstanie Warszawskie. To będzie inna Godzina W! Jak uczcimy ją w tym roku? Apel powstańców

2020-07-28 22:00 Izabela Kraj
76. rocznica Powstania Warszawskiego. Powstańcy podpisują apel do warszawiaków
Autor: Marek Zieliński/Super Express 76. rocznica Powstania Warszawskiego. Powstańcy podpisują apel do warszawiaków

- Chciałbym, by na uroczystościach związanych z rocznicą Powstania Warszawskiego było bezpiecznie, godnie i dostojnie. Kto robi sobie żarty z powstania, ten niech pomyśli o represjach, rozstrzeliwaniach i ofiarach, które ponieśli warszawiacy 76 lat temu – mówi „Super Expressowi” prof. Leszek Żukowski, szef Światowego Związku Żołnierzy AK. Kombatanci i prezydent Warszawy podpisali apel do warszawiaków...

Prof. Leszek Żukowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podpisali we wtorek w ratuszu apel do warszawiaków, związany z obchodami 76. rocznicy powstańczego zrywu z sierpnia 1944.

- Tegoroczne obchody będą miały wyjątkowy charakter. Ze względu na koronawirusa będą nieco inne niż do tej pory. Chcemy, żeby wszystkie zaplanowane punkty obchodów odbyły się, choć w nieco ograniczonej formie, więc cześć uroczystości przeniesie się do internetu – zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

- Powstańcy uczą nas jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Dlatego, mimo stanu epidemii, wszystkie tradycyjne punkty obchodów się odbędą. Ale apeluję, by przede wszystkim oddać te uroczystości powstańcom i ich rodzinom, by te obchody były bezpieczne – dodał szef Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Rocznicowe obchody tak naprawdę już się rozpoczęły. We wtorek na budynku przy Długiej odsłonięto tablicę poświęconą Kazimierzowi Leskiemu ps. Bradl, w piątek odbyła się premiera płyty „Astronomia poety. Baczyński” Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik, którzy przypominają poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od środy w Muzeum Powstania można oglądać wystawę „Jaki znak twój?” a we czwartek powstańcy spotkają się z prezydentami Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim w Muzeum Powstania.

Główne obchody odbędą się w weekend 1-2 sierpnia. - To będzie nieco inna Godzina W – ocenia prof. Leszek Żukowski. - Chciałbym, by była dostojnie uczczona i na rondzie Dmowskiego przez planowanych demonstracje i na Powązkach i w każdym innym miejscu, gdzie zatrzymamy się o godz. 17 – dodaje szef ZŚZŻAK.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO: