Julian Eugeniusz Kulski

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS Julian Eugeniusz Kulski

Dwa pogrzeby Juliana Kulskiego z AK. Podzielą prochy z urny powstańca

2021-09-15 9:06

Powstaniec warszawski Julian Kulski ps. Goliat, żołnierz Armii Krajowej, uznany architekt, syn zastępcy prezydenta Stefana Starzyńskiego zmarł 12 sierpnia w Waszyngtonie. Miał 92 lata. Bohater będzie miał dwa pogrzeby. Jeden w Stanach Zjednoczonych, a drugi w Warszawie. Jego prochy zostały podzielone do dwóch urn. Znamy szczegóły tych uroczystości.

- Zgodnie z wolą Profesora Juliana Eugeniusza Kulskiego, uroczystości żałobne po Jego śmierci odbędą się w zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych - powiadomiła Fundacja Kulskich. Msza żałobna w Waszyngtonie odbędzie się w najbliższy piątek, 17 września, o g. 10:30 czasu lokalnego w Katedrze Św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie (St. Mathews Cathedral, 1725 Rhode Island Ave NW, Washington, DC 20036). To będzie przede wszystkim uroczystość dla rodziny i przyjaciół. Urna z połową prochów Juliana Kulskiego zostanie w ten sposób w Stanach, a druga zostanie przewieziona do Warszawy. Uroczystości pogrzebowe w Polsce będą miały już charakter oficjalny i zostały zaplanowane na początek października, dokładna data zostanie podana w przyszłym terminie.

Ciąg dalszy tekstu znajduje się pod GALERIĄ:

- Profesor bardzo chciał być pochowany z ojcem. I tak też się stanie - mówi nam Małgorzata Bogusz z Fundacji Kulskich.

Prochy bohatera z udziałem wojskowej asysty honorowej złożone zostaną w grobowcu rodziny Kulskich na Starych Powązkach. - Profesor bardzo chciał być pochowany z ojcem. I tak też się stanie - mówi nam Małgorzata Bogusz z Fundacji Kulskich.

Kilka dni po pogrzebie natomiast w Warszawie odbędzie się kolejna uroczystość, również związana z rodziną Kulskich. Na bulwarach nad Wisłą w październiku zostanie odsłonięty pomnik Stefana Starzyńskiego i Juliana Kulskiego.

Zmarły profesor Kulski (junior) był inicjatorem i w dużej części fundatorem tego pomnika. Niestety, nie doczekał jego odsłonięcia. Procedury związane z postawieniem monumentu trwały dwa lata. Prof. Julian Kulski zmarł 12 sierpnia - w dniu, w którym urzędnicy wydali pozwolenie na budowę pomnika jego ojca. Pomnik Starzyńskiego i Kulskiego jest już gotowy, trzeba go tylko zespolić z gruntem. Prace na bulwarach już się rozpoczęły.

Bedzie pomnik Starzyńskiego i Kulskiego na bulwarach

i

Autor: Archiwum prywatne

Julian Kulski ps. Goliat walczył w powstaniu warszawskim od chwili jego wybuchu, w zgrupowaniu "Żywiciel". - Miałem 15 lat. Byłem wysoki i mówiłem, że jestem 2-3 lata starszy. Ale robiłem wszystko, co inni. Byłem żołnierzem. Byłem ranny. Po upadku powstania trafiłem do obozu w Saksonii, chyba jako najmłodszy jeniec - opowiadał Julian Kulski, wspominając Powstanie Warszawskie. W 1949 wyjechał do Stanów Zjednoczonych i tam mieszkał do śmierci.

Sonda
Czy urzędnicy powinni przyspieszyć procedury budowy pomnika, skoro inicjatorem jest bohater Powstania Warszawskiego?
Pogrzeb weterana Armii Krajowej prof. Witolda Kieżuna
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany