Produkujemy 331 kg śmieci rocznie! Szokujący raport Urzędu Statystycznego w Warszawie [AUDIO]

2019-06-04 20:26 Adrianna Gorzka
Produkujemy coraz więcej śmieci!
Autor: pixabay.com Produkujemy coraz więcej śmieci!

Mieszkańcy Mazowsza wytwarzają coraz więcej śmieci! To niepokojące dane opublikowane właśnie przez Urząd Statystyczny w Warszawie.

Statystyczny mieszkaniec województwa mazowieckiego wytwarza rocznie 331 kg odpadów! To wnioski z najnowszych badań Urzędu Statystycznego w Warszawie. I niestety nie jest to powód dumy, bo ta liczba z roku na rok rośnie.

- Liczba śmieci wytwarzanych przez jednego mieszkańca zarówno Polski, jak i województwa mazowieckiego rośnie. W roku 2015 tych śmieci było aż o  20 kg mniej. Jest to nieco więcej niż średnia dla całego kraju, bo przeciętny Polak produkuje 312 kg śmieci. Dużo lepiej wypadają mieszkańcy woj. świętokrzyskiego - tam jest 188 kg - tłumaczy Marcin Kałuski, Urząd Statystyczny w Warszawie. 

Czytaj także: Kawa lub kino za puste butelki? W Warszawie staną recyklomaty! [AUDIO]

Oprócz ilości produkowanych śmieci sprawdzono także, jak mieszkańcy Mazowsza radzą sobie z segregacją śmieci. 

- Najlepiej radzą sobie powiaty: siedlecki, węgrowski i warszawski zachodni - tutaj segregowane śmieci stanowią aż ponad 40 procent odpadów. Nieco gorzej radzą sobie największe miasta województwa, np. Radom - 27 procent. W przypadku Warszawy 25 procent odpadów jest zbierana selektywnie - dodaje Kałuski. 

Czytaj także: Plastik: zakaz wstępu do stołecznego ratusza! [AUDIO]

Na szczęście zmniejsza się liczba dzikich wysypisk odpadów. Z danych na 2017 rok wynika, że zlikwidowanych wysypisk było ponad 1300.​

Tematem zajęła się nasza reporterka, Paulina Szymoniak. 
POSŁUCHAJ: 

Nowa siedziba PiS. Zobacz wideo: