Przypnij żonkil, pokaż, że pamiętasz. WIELKA AKCJA w Warszawie

2021-04-17 13:40 Alicja Guz
Przypnij żonkil, pokaż, że pamiętasz. WIELKA AKCJA w Warszawie
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Już w poniedziałek, punktualnie o godz. 12 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to znak pamięci warszawiaków o wydarzeniach z kwietnia 1943 r. Dokładnie 78 lat temu, 19 kwietnia wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W tym roku już po raz dziewiąty w rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbędzie akcja Żonkile. O co chodzi? Jak wziąć udział w niej udział? Zobacz!

Warszawiacy pamiętają! Już w poniedziałek mieszkańcy stolicy będą wspominać tragiczne wydarzenia sprzed lat. 19 kwietnia wypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na znak pamięci o tych przerażających wydarzeniach w samo południe w całym mieście rozbrzmi dźwięk syren alarmowych.

NIE PRZEGAP: Zuzia, Dawidek i ich tatuś spoczęli razem w grobie. Rodzina straciła życie w pożarze

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody zostały przeniesione do internetu. W tym roku organizatorzy wydarzeń chcą w sposób szczególny uczcić kobiety walczące w powstaniu. "Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku" - wyjaśnia na swojej stronie POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.

Harmonogram wydarzeń online przygotowanych na poniedziałek dostępny jest na stronie Muzeum

Akcja Żonkile

Oprócz wydarzeń online już po raz dziewiąty odbędzie się akcja Żonkile. Wśród jej ambasadorów są m.in. Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł. O co chodzi? O bardzo prosty gest. Wystarczy w poniedziałek, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, przypiąć sobie żółty żonkil, czyli symbol tego, że #ŁączyNasPamięć. Można to zrobić na wiele sposobów.

W poniedziałek w godzinach 7:45-10 oraz 15-18 wolontariusze będą rozdawać żonkile przy stacjach metra: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał oraz dworcach Centralnym i Wileńskim. Wolontariuszy będzie można spotkać także przy budynku Muzeum POLIN w godzinach 10:30-13:30.

Co więcej, żonkile będzie można bezpiecznie i za darmo wziąć również z rocznicowych słupów. Oto, gdzie je znajdziecie:

  • Rondo Waszyngtona / Stadion / kierunek Centrum
  • Marszałkowska / Hoża / kierunek Mokotów
  • Al. Solidarności / Żelazna / kierunek Centrum
  • Pl. Wilsona / Krasińskiego / przystanek kierunek Centrum
  • Puławska / Różana

Aby wziąć udział w akcji, nie trzeba jednak koniecznie wychodzić z domu. Jest kilka sposobów, by okazać solidarność na odległość. Oto kilka pomysłów podsuniętych przez Muzeum POLIN:

  • można pobrać szablon żonkila ze strony muzeum, wydrukować i samemu złożyć piękny kwiat z papieru
  • można też dodać specjalnie przygotowaną na tę okazję nakładkę do zdjęcia profilowego na Facebooku
  • w mediach społecznościowych można również podzielić się specjalną rocznicową grafiką, którą Muzeum POLIN opublikuje 19 kwietnia na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Trzeba tylko pamiętać o umieszczeniu hasztagów: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile
  • można też wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić ją na przykład w oknie
Dariusz Kulma, nauczyciel matematyki: Matury w tym terminie to błąd [Super Raport]
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE