Rafał Trzaskowski podjął decyzję. W Warszawie jednak będzie ulica Lecha Kaczyńskiego?

2020-11-20 12:19 Alicja Guz
Rafał Trzaskowski
Autor: East News Rafał Trzaskowski

Czy w Warszawie powstanie ulica Lecha Kaczyńskiego? Ta dyskusja toczy się już bardzo długo. Latem prezydent Warszawy obiecał, że jedna z ulic miasta będzie nosić imię byłego prezydenta stolicy. Sprawa miała zostać zgłoszona sierpniowej sesji Rady Warszawy. Nadal jednak w Warszawie nie ma szlaku poświęconego tragicznie zmarłemu prezydentowi kraju. W piątek Rafał Trzaskowski ponownie odniósł się do sprawy. Co postanowił?

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Czy w stolicy powstanie ulica imienia Lecha Kaczyńskiego? Ten temat wraca jak bumerang. Latem, gdy Rafał Trzaskowski walczył z Andrzejem Dudą o urząd prezydenta Polski, obiecał, że w Warszawie powstanie ulica upamiętniająca tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego. - Propozycje w tej sprawie zgłosi na sierpniowej sesji Rady Warszawy - informowała pod koniec lipca Karolina Gałecka, rzecznik prasowy stołecznego ratusza. Później sprawa ucichła. Sierpień minął. Za nim wrzesień i października, a szlaku poświęconego byłemu prezydentowi miasta oraz głowie państwa jak nie było, tak nie ma.

Ulica jednak będzie?

W piątek kwestię tę poruszył dziennikarz Marcin Fijołek, który w porannym programie "Graffiti" na antenie Polsat News zapytał Rafała Trzaskowskiego o plany związane z ulicą Lecha Kaczyńskiego. - Mówiłem, że taki wniosek złożę i taki wniosek będzie. Będzie on jeszcze jesienią - zapewnił prezydent Warszawy.

Gdzie ona powstanie?

Nieznana jest jeszcze lokalizacja, gdzie taka ulica miałaby powstać. Jak zaznaczył Rafał Trzaskowski, prowadzone są rozmowy ze stołecznymi radnymi również w tej kwestii. - Najpierw porozmawiam o tym z radnymi, bo tak się umówiliśmy. Zresztą już rozmawialiśmy wstępnie na ten temat - powiedział prezydent stolicy. - Później będzie mój wniosek, ale oczywiście na końcu decyduje Rada m.st. Warszawa - wyjaśnił.

Taka ulica już kiedyś była

Przypominamy, że ulica im. Lecha Kaczyńskiego już kiedyś istniała w Warszawie. Pod koniec 2017 roku decyzją wojewody mazowieckiego przemianowano tak w ramach "dekomunizacji" Aleję Armii Ludowej. To zarządzenie uchylił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny, a droga wróciła do poprzedniej nazwy.

Protest przed sądem okręgowym w Warszawie