Robisz remont w starym mieszkaniu? Nie wyrzucaj TYCH rzeczy!

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Robisz remont w starym mieszkaniu? Nie wyrzucaj TYCH rzeczy!

2021-01-12 13:35

Uwaga warszawiacy! Postanowiliście wyremontować stare mieszkanie? Nie wyrzucajcie starych i niepotrzebnych wam już do niczego rzeczy! Dzięki Archiwum Warszawskiego Detalu zabytkowe posadzki, płytki czy kafle mogą zyskać drugie życie. Sprawdziliśmy, co można przekazać do miejskich zbiorów, i jak to zrobić.

Oddaj płytki do Archiwum!

Podczas remontu mieszkań można znaleźć prawdziwe skarby. Szczególnie w starszych lokalach. Na pierwszy rzut oka bezużyteczne i niemodne już płytki mogą kryć w sobie kawał ciekawej historii. Warto zastanowić się więc przed ich wyrzuceniem, czy nie byłoby warto podarować im drugie życie. Jest to niezwykle proste. Wystarczy przekazać rzeczy do Archiwum Warszawskiego Detalu.

- Archiwum Warszawskiego Detalu chroni nie tylko obiekty pozyskane podczas remontów w nieruchomościach należących do miasta. Do naszych zbiorów będziemy również przyjmować przedmioty przekazane przez warszawiaków - tłumaczy stołeczny ratusz

Co można przekazać?

Przed wyrzuceniem na śmietnik można uratować zabytkowe posadzki, płytki, kafle, klamki, okładziny, fragmenty mozaik czy nawet dachówki. - Zapraszamy do przekazywania obiektów wraz z opisem ich historii i pochodzenia. Bardzo przydatne będą także zdjęcia wykonane - o ile to możliwe - przed demontażem detali, w ich pierwotnym miejscu. Aby te zabytki mogły być wykorzystane do celów badawczych, ekspozycyjnych i edukacyjnych ważne jest zachowanie o nich jak najwięcej informacji - wyjaśniła Anna Golas z Urzędu Miasta.

Jak przekazać zabytkowe rzeczy?

Przekazane do miejskich zbiorów zabytkowe rzeczy będą odpowiednio skatalogowane i opisane, a w przyszłości staną się również doskonałym nośnikiem pamięci o dawnym wyposażeniu warszawskich kamienic. Przekazanie rzeczy do Archiwum Warszawskiego Detalu jest niezwykle proste. Wystarczy zgłosić chęć przekazania obiektów do zbiorów, pisząc na adres mailowy [email protected]. Następnie należy wypełnić oświadczenie, a także kartę obiektu i klauzulę RODO (wzory pism dostępne są tutaj). W odpowiedzi na zgłoszenie pracownicy Archiwum wyślą wiadomość, dotyczącą możliwości przekazania zabytku. - Zbiory gromadzone w Archiwum można obejrzeć na stronie internetowej Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w zakładce Archiwum Warszawskiego Detalu - wyjaśnił stołeczny ratusz.

Całe Ząbki opłakują zamordowanego sklepikarza

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki