Robotnicy odkryli TO podczas przebudowy Placu Pięciu Rogów. Roboty zostały wstrzymane, a na plac wkroczą archeolodzy

2021-03-15 19:25
Bruk na placu Pięciu Rogów
Autor: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

W pierwszych dniach przebudowy Placu Pięciu Rogów, po frezowaniu asfaltu znajdującego się na jezdni, wykonawca prac odkrył fragmenty dawnej brukowanej drogi. Standardową procedurą w takiej sytuacji jest natychmiastowe powiadomienie konserwatora zabytków. Prace musiały zostać wstrzymane. Na miejscu będą pracowali archeolodzy.

Podczas przebudowy Placu Pięciu Rogów robotnicy odkryli fragmenty dawnej brukowanej drogi, w rejonie ul. Szpitalnej. Na razie bruk został odkryty w dwóch skupiskach. Jest go stosunkowo niewiele, zajmuje powierzchnię kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Odkrycie spowodowało, że roboty na większości placu budowy zostały od razu wstrzymane do czasu podjęcia dalszych decyzji. Przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich są już jednak po rozmowach ze służbami konserwatora. W obszarze na południe od linii ulicy Chmielnej budowa może toczyć się bez przeszkód. Specjaliści stwierdzili jednak konieczność wykonania dalszych badań na ulicy Szpitalnej, gdzie spodziewają się dalszych znalezisk. Na miejscu pracować będą archeolodzy. Drogowcy wrócą na teren budowy dopiero po zakończeniu badań. 

Prace przy przebudowie przestrzeni znanej jako Plac Pięciu Rogów rozpoczęły się 1 marca i zgodnie z planem mają potrwać do lata. Na tym etapie nie można jeszcze jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób odkrycie bruku wpłynie na ostateczny termin oddania inwestycji.

Po zakończeniu robót w tym miejscu pojawią się 22 dorodne drzewa oraz nowa elegancka nawierzchnia. Zupełnie zmieni się organizacja ruchu – ograniczony będzie ruch samochodowy, a priorytet zyskają piesi. Przebudowa stanowi element prezydenckiego projektu pod nazwą Nowe Centrum Warszawy. Równolegle ze startem przebudowy ogłoszony został konkurs architektoniczny na projekt rewitalizacji ulicy Chmielnej.

Armagedon w centrum Warszawy. Rozkopują plac Pięciu Rogów. Zaskoczeni kierowcy w kolejce po mandaty!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE