Równość i prawa człowieka wygrały. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody mazowieckiego

i

Autor: Pixabay "Równość i prawa człowieka wygrały". Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody mazowieckiego

Sądowy finał konfliktu

"Równość i prawa człowieka wygrały". Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody mazowieckiego

2022-11-16 20:11

To koniec kolejnego sporu pomiędzy stołecznym ratuszem a wojewodą mazowieckim. 14 listopada Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Konstantego Radziwiłła, która blokowała stworzenie w Warszawie sieci miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji pod nazwą "Równe Miejsce". Po uprawomocnieniu wyroku miasto będzie mogło wrócić do tematu.

Równe Miejsce wygrało w sądzie z wojewodą mazowieckim

- Równość i prawa człowieka wygrały. Warszawa jest miastem wspaniałych ludzi o różnorodnych potrzebach, napotykających różne bariery w dostępie do usług. Dla nas wszystkie mieszkanki i mieszkańcy Warszawy są równi, dlatego staramy się te bariery likwidować. Cieszę się, że sąd, mając na jednej szali działania miasta na rzecz równego traktowania i poszanowania praw człowieka, a na drugiej absurdalne zarzuty wojewody mazowieckiego, wydał tak sprawiedliwy i oczekiwany społecznie wyrok - powiedziała Karolina Zdrodowska, pełnomocniczka prezydenta Warszawy ds. równego traktowania.

W poniedziałek, 14 listopada, Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił argumentację stołecznego ratusza i uchylił decyzję wojewody Konstantego Radziwiłła. Po uprawomocnieniu wyroku miasto będzie mogło wrócić do konkursu, by w Warszawie powstała sieć miejsc, które będą realizowały swoje usługi wobec klientek i klientów z poszanowaniem prawa do niedyskryminacji.

Czym jest projekt "Równe Miejsce"?

Projekt pod nazwą "Prowadzenie sieci współpracy Równe Miejsce dla miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji" został przygotowany przez miasto rok temu. Jak podaje ratusz, przyświecały mu dwa konkretne cele:

  • odniesienie poziomu wiedzy na temat zjawiska dyskryminacji i jej przeciwdziałania wśród osób prowadzących warszawskie podmioty świadczące usługi oraz samych mieszkanek i mieszkańców
  • przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu lub dyskryminacji w dostępie do dóbr lub usług świadczonych na terenie miasta oraz likwidowanie barier utrudniających osobom ze szczególnymi potrzebami udział w dostępie do tych dóbr lub usług

W rezultacie projekt miał doprowadzić do powstania w Warszawie sieci miejsc usługowych, które będą z uwagą przestrzegać prawa do niedyskryminacji – wobec klientów, klientek, pracowników i pracownic. "Sieć miała skupiać usługodawców, którzy deklarują dostęp do usług wszystkim i likwidują bariery, które go uniemożliwiają lub utrudniają. Dzięki temu mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogliby się dowiedzieć np., które lokale są przystosowane do przyjęcia osób z niepełnosprawnością ruchową albo z niedowidzeniem. Albo, gdzie dba się o potrzeby matek karmiących. Albo gdzie usługodawcy deklarują poszanowanie prawa do niedyskryminacji" – wyjaśnił ratusz.

Konflikt ratusza z wojewodą mazowieckim

7 grudnia minionego roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego "Prowadzenie sieci współpracy Równe Miejsce dla miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji". Konkurs został jednak wstrzymany przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Wojewoda zarzucił miastu, m.in. że ogłoszenie konkursowe nie dotyczy osób z niepełnosprawnością, a także, że projekt będzie ingerował w życie prywatne obywateli. Co więcej, kolejny zarzut dotyczył "promocji ideologii gender, modelu rodziny i określania definicji małżeństwa".

- Celem konkursu jest pomoc mieszkańcom i mieszkankom Warszawy, których cechuje ogromna różnorodność. Cechy te są przejawem wielu aspektów codziennego życia – np. czy ktoś jest osobą młodą, czy seniorem lub seniorką albo czy urodził się w Polsce, czy też wybrał nasz kraj jako miejsce do życia i pracy. Naszym zadaniem jest tworzenie miasta włączającego, czyli inkluzywnego, które dba o potrzeby różnych osób - wyjaśniła Karolina Zdrodowska.

Sonda
Czy Warszawa jest tolerancyjnym miastem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki