Rynek pracy w Warszawie - jak obecnie wygląda?

i

Autor: materiały prasowe Rynek pracy w Warszawie - jak obecnie wygląda?

Rynek pracy w Warszawie - jak obecnie wygląda?

2022-06-06 9:58

Rynek pracy w Warszawie jest największy w Polsce. W końcu Warszawa to nie tylko stolica kraju, ale także stolica krajowego biznesu i finansów. Jak obecnie wygląda praca w Warszawie? Czy tytuł metropolii ma wpływ na poziom rozwoju gospodarczego miasta? 

Miasto stołeczne stało się drugim domem wielu zagranicznych inwestorów. To właśnie przez status stolicy wiele międzynarodowych korporacji i przedsiębiorstw wybrało sobie Warszawę na miejsce ich dalszego rozwoju. Jest to ogromny zastrzyk inwestycji zarówno dla samego miasta jak i dla całego kraju. To właśnie giganci przemysłowi i korporacyjni przyczyniają się w dużej mierze do zmniejszenia stopy bezrobocia w mieście, ponieważ otwarcie nowej filii wiąże się z powstaniem wielu nowych miejsc pracy.

Poszukiwani są zarówno kandydaci z dyplomem uczelni wyższej jak i pracownicy o niższych kwalifikacjach. Nie możemy także zapomnieć o polskich firmach. Wiele z nich dynamicznie wkroczyło na rynek i mimo upływu czasu nadal utrzymują wysoką pozycję, tworząc wakaty i przyczyniając się do rozwoju miasta. 

Praca w Warszawie

Praca w Warszawie nie ogranicza się tylko do kilku przodujących branż. Tak naprawdę w stolicy znajdziemy zatrudnienie w każdym dostępnym na rynku pracy sektorze. Osobom mieszkającym poza granicami aglomeracji, kojarzy się ona z zabieganymi pracownikami wielkich korporacji noszącymi drogie garnitury i świetnie skrojone garsonki. Oczywiście takich obrazów też uświadczymy w stolicy i są one dość częste, jednak mimo to, to nie one wiodą prym w ogólnym poglądzie na warszawski rynek pracy. 

Warszawa to także ogromny obszar przemysłowy i produkcyjny, którego integralną częścią są pracownicy fizyczni lub pracujący na stanowiskach niewymagających specjalnych kwalifikacji. Mamy tu na myśli pracowników produkcyjnych, sprzedawców, mechaników, budowlańców, kelnerów i wielu innych, którzy na co dzień pracują w branży produkcyjnej i usługowej. 

Obecna sytuacja na naszej wschodniej granicy, związana z agresją Rosji na Ukrainę spowodowała, że do stolicy jak i do wielu innych miast w Polsce przybyło wielu obywateli Ukrainy, którzy próbują odnaleźć się nie tylko w nowej, okrutnej rzeczywistości, ale także próbują odnaleźć się na naszym rynku pracy. Możemy zauważyć znaczny wzrost ofert pracy dla Ukraińców, którzy zasilają branże mające jeszcze niedawno problem związany z zapełnieniem wakatów. 

Rynek pracy w Warszawie - jak obecnie wygląda?

i

Autor: materiały prasowe Rynek pracy w Warszawie - jak obecnie wygląda?

Bezrobocie w Warszawie 2022 rok

Z bezrobociem mamy do czynienia wtedy, gdy część ludności w wieku produkcyjnym mimo chęci i podejmowanych prób, nie może znaleźć stałego zatrudnienia. Do analizy wielkości bezrobocia używa się wskaźnika zwanego stopa bezrobocia. Uwzględnia on procentową wartość bezrobocia w stosunku do zasobów siły roboczej. Warto wspomnieć, że wielkość bezrobocia zależy od czynników takich jak:

  • współczynnik aktywności zawodowej
  • rozmiar zatrudnienia
  • liczba ludności w wieku produkcyjnym

Analizując stopę bezrobocia w kraju oraz w stolicy i w całym województwie mazowieckim możemy zauważyć, że jest ono silnie zróżnicowane pod względem umiejscowienia. Z racji tego, że najwięcej firm działa właśnie w Warszawie i miejscowościach ościennych, to bezrobocie będzie tu mniejsze niż w rejonach bardziej oddalonych od głównej metropolii. Taka sytuacja ma, paradoksalnie, związek z bliskością Warszawy. Wielu przedsiębiorców woli wykorzystać odległość od miasta i przenieść swój biznes do miejsca oferującego więcej możliwości rozwoju. Często odbywa się to kosztem lokalnej społeczności oraz codziennych długich dojazdów do pracy.

Podczas pandemii stopa bezrobocia drastycznie wzrosła, ponieważ firmy w celu przetrwania obostrzeń, często zmuszone były zlikwidować cześć stanowisk. Mimo pomocy od rządu i próby obejścia obostrzeń nie udało się całkowicie wyeliminować powiększającego się bezrobocia. Obecnie, po pandemii, wiele sektorów znowu otwiera się na pracowników co skutkuje sukcesywnie malejącym bezrobociem do stanu przed COVID-em. 

Pod koniec marca 2022 Główny Urząd Statystyczny odnotował w Warszawie bezrobocie na poziomie 1,8%. Jest to dobry wynik, który ukazuje kondycję warszawskiego rynku pracy w jasnych barwach. Stopa ta jest znacznie poniżej średniej krajowej, która w tym samym czasie wynosiła 5,4%. Natomiast całe województwo mazowieckie boryka się ze wskaźnikiem osób nieposiadających pracy na poziomie 4,6%. 

Rynek pracy w Warszawie - jak obecnie wygląda?

i

Autor: materiały prasowe Rynek pracy w Warszawie - jak obecnie wygląda?

Warto zauważyć, że bezrobocie to stan, który wpływa nie tylko na gospodarkę kraju, ale przede wszystkim wpływa na jakość życia jednostki i zgromadzonej wokół niej społeczności. Wydłużający się okres bezrobocia prowadzi do znacznego obniżenia własnej wartości, apatii oraz poczucia wykluczenia. Często popsuciu ulegają relacje rodzinne, a bezrobotny popada w stany depresyjne, szukając ucieczki w używkach. Cierpi na tym nie tylko rodzina, ale także lokalna społeczność, która również odczuwa codzienne skutki braku pracy u osób z nią związanych.  

Jakich pracowników potrzebuje Warszawa?

Warszawa potrzebuje pracowników z branży… W sumie z każdej branży. Dynamiczny rozwój aglomeracji przyczynił się do zwiększonego zapotrzebowania na pracowników każdego szczebla. Choć mimo to widać, że więcej miejsc pracy pozostaje wolnych w dziedzinach takich jak:

  • remonty
  • prace budowlane
  • prace fizyczne
  • gastronomia (kucharze, kelnerzy, barmani)
  • handel (sprzedawcy, handlarze, kasjerzy, pracownicy marketów)
  • transport (kierowcy)
  • IT (programiści)

Jak możemy zauważyć, najwięcej pracowników brakuje w działach związanych z usługami i z pracą fizyczną. Co więcej, mamy do czynienia z deficytem fachowców takich jak hydraulicy, elektrycy i budowlańcy.

Mieszkańcom Warszawy ciężko znaleźć odpowiedniego specjalistę do remontu mieszkania. Podobnie wygląda sytuacja w gastronomi, gdzie brakuje kucharzy i kelnerów. Może być to związane z dużą rotacją pracowników na tych stanowiskach, ponieważ znaczna część z nich to studenci, którzy traktują pracę w gastronomii jako pracę tymczasową.

Z sytuacją braku pracowników boryka się także handel. Zdarza się, że stanowisko kasjera pozostaje puste nawet przez kilka tygodni. Jest to niekorzystna sytuacja dla firmy, ponieważ każdy wakat generuje koszty. Nie ma również chętnych do podjęcia pracy na stanowisku kierowcy. Mimo że, szczególnie kierowcy międzynarodowi, mogą pochwalić się wysokimi zarobkami, to jednak wielu odstrasza specyfika pracy związana z częstymi wyjazdami.

Wyraźnie widać, że jeden sektor odznacza się od pozostałych. Jest to oczywiście sektor IT. Skąd jego obecność w tym zestawieniu? Otóż IT jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku pracy. Deficyt pracowników wynika po prostu z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania wielu firm na rozwój działów IT, a co za tym idzie, powstają nowe miejsca pracy, które każdy pracodawca chce jak najszybciej zapełnić. 

Rynek pracy w Warszawie - jak obecnie wygląda?

i

Autor: materiały prasowe Rynek pracy w Warszawie - jak obecnie wygląda?

Oferty pracy w Warszawie 

Rynek pracy w Warszawie jest niezwykle zróżnicowany. Każdego miesiąca stolicę odwiedzają miliony osób — w celach turystycznych, biznesowych oraz przeprowadzających się na stałe. Miasto przyciąga ich wieloma atrakcjami i możliwościami, zarówno tymi turystycznymi jak i tymi związanymi z edukacją i rozwojem kariery. Dzięki systematycznemu napływowi ludzi Warszawa ma do zaoferowania pracę w niemal każdej branży. 

W związku z tym wiele osób obiera sobie ten kierunek jako nowe miejsce na podjęcie stałego zatrudnienia. Analizując publikowane na portalach tematycznych oferty pracy w Warszawie, widzimy, że po pierwsze jest ich bardzo dużo, a po drugie wynagrodzenie jest często wyższe niż w pozostałych miastach. Udział w wysokości pensji ma niska stopa bezrobocia, która zmusza pracodawców do “walki” o pracownika. Skutecznym narzędziem jest właśnie atrakcyjne wynagrodzenie, które dla większości kandydatów ma kluczowe znacznie przy wyborze oferty pracy.

Warszawa oferuje zatrudnienie w sektorach napędzanych przez turystkę takich jak gastronomia, muzea, wydarzenia kulturalne i hotelarstwo. Dzięki temu powstaje wiele miejsc pracy sezonowej lub dodatkowej, która jest idealna dla studentów. 

Z racji tego, że stolica może się pochwalić jednym z najlepiej rozwiniętych obszarów przemysłowych i produkcyjnych, wiele ofert informuje o wolnych stanowiskach na produkcji, w fabrykach i magazynach. Korzystają z tego także inne branże jak chociażby transport i logistyka, które są nieodłączną częścią przemysłu produkcyjnego. 

Z pewnością wśród warszawskich ogłoszeń znajdą coś dla siebie także osoby z branży kreatywnej i artystycznej. Agencje reklamowe, studia filmowe i fotograficzne, teatry, muzea, galerie sztuki — to tylko niektóre miejsca, w których osoby związane ze światem kreatywnym mogą szukać ofert pracy. 

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki