Do schroniska trafia coraz mniej zwierząt

i

Autor: Robert Biskupski Do schroniska trafia coraz mniej zwierząt

Schronisko „Na Paluchu” zachęca do adopcji swoich podopiecznych

2016-12-05 20:06

Schronisko „Na Paluchu” będzie namawiać do adopcji psów i kotów za pomocą gry „Piesku, szukaj domu” oraz teledysku „Daj mi przyszłość”.

Jednym ze sposobów jest promocja za pośrednictwem kalendarzy. Corocznie „Paluch” wydaje dwa kalendarze – jeden z psami, drugi z kotami.

Kalendarz na 2017 r. poświęcony kotom przedstawia zwierzęta adoptowane w ich nowych domach. Na fotografiach utrwalone zostały wizerunki szczęśliwych kotów, dla których pobyt w schronisku był jednie wstępem do nowego lepszego życia. Kalendarz z psami przedstawia natomiast zbiór zdjęć powstałych podczas akcji promocyjnych prowadzonych przez cały 2016 r. Znajdują się tam fotografie z Warszawskiego Dnia Zwierząt, sesji zrealizowanych dla magazynów Esquire czy Playboy, a także na planie serialu „Singielka”.

Jednym z elementów promocji podopiecznych schroniska, a zarazem edukacji o sposobach zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy jest nowa gra planszowa „Piesku, szukaj domu”. Pole gry składa się z dwóch obszarów – miasta i schroniska. Poruszając się pionkiem po terenie miejskim poznajemy różne zagrożenia, które czyhają na bezdomne zwierzę. Pole schronisko przedstawia natomiast losy zwierząt podczas pobytu „Na Paluchu”. Gracze (od 2 do 4 osób) mają możliwość w przystępny sposób poznać procedury przyjęcia i adopcji, a także przejścia przez pola takie jak spacer czy wyjazd na akcję promocyjną z wolontariuszami.

Gra prezentuje korzyści wynikające z posiadania przez psa elektronicznego czipa bądź adresatki. Przedstawione są tu również jednostki miejskie uczestniczące w niesieniu pomocy zagubionym lub porzuconym zwierzętom. Przy pomocy gry możemy poznać też właściwy sposób reagowania w sytuacji, kiedy nasz pies zaginie lub czyjegoś psa znajdziemy. „Piesku, szukaj domu” przeznaczona jest dla osób w wieku od 7 lat, a czas rozgrywki to około 30 minut.

Powstał też utwór „Daj mi przyszłość”, napisany specjalnie dla Schroniska „Na Paluchu” i jemu dedykowany. Słowa napisał Marek Gaszyński, a tekst inspirowany był obserwacjami autora poczynionymi podczas pobytu w schronisku i rozmów z personelem. Muzykę skomponował Kuba Sienkiewicz, który także premierowo wykonał utwór na pierwszym Warszawskim Dniu Zwierząt (22 maja 2016 r.).

Zadaniem utworu jest przede wszystkim promocja adopcji ze schroniska. Teledysk jest bezpośrednim nawiązaniem do tej idei. Pokazuje jak puste może być życie bez zwierząt oraz jak miłość do czworonogów może łączyć ludzkie losy. Ilustruje także przemianę, która zachodzi, gdy w naszym życiu pojawiają się zwierzęta, a beztroska zmienia się w szlachetną odpowiedzialność.

Obecnie w warszawskim schronisku „Na Paluchu” przebywa około 800 zwierząt. Jeszcze w grudniu 2006 roku było ich tam ponad 1750. To spadek o blisko 50 proc. Taka zmiana liczebności zwierząt przebywających w schronisku to wynik m.in. stałych akcji czipowania oraz sterylizacji i kastracji czworonogów prowadzonych przez miasto. Od 2007 roku do teraz w stolicy zaczipowano niemal 90 tysięcy zwierząt, a od 2012 roku do dziś zabiegom sterylizacji i kastracji poddano ponad 6700 czworonogów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki