Ksiądz koloratka

i

Autor: Pixabay

Jest pomoc dla ofiar

Setki skarg na przemoc seksualną w Kościele! "Przeprowadzono 601 rozmów"

2024-03-04 18:40

Zostałeś skrzywdzony przez osobę duchowną i nie wiesz, gdzie szukać pomocy i sprawiedliwości? Pamiętaj o inicjatywie "Zranieni w Kościele", w ramach której działa specjalny telefon zaufania. Jak ujawnili właśnie związani z projektem psychoterapeuci, od 2019 roku do końca lutego tego roku przeprowadzono aż 601 rozmów z ofiarami przemocy seksualnej w Kościele.

Telefon zaufania dla ofiar przemocy seksualnej w Kościele działa już pięć lat. Specjaliści rozmawiali już z 601 osobami

O skandalach seksualnych w Kościele jest w ostatnich latach bardzo głośno. Wiele krajów opublikowało wstrząsające raporty na temat pedofilii wśród księży, ujawniane są też przypadki zmuszania do seksu zakonnic przez duchownych. Także w Polsce dyskusja na ten temat trwa, zwłaszcza w kontekście tuszowania pedofilii i postaci Jana Pawła II. Źródłem wiedzy na temat problemu i możliwością uzyskania pomocy przez ofiary jest inicjatywa "Zranieni w Kościele". Od 2019 roku w ramach tego projektu działa specjalny telefon zaufania, pod który mogą dzwonić osoby chcące porozmawiać na temat przemocy seksualnej w Kościele. Od pięciu lat w każdy wtorek od godziny 19.00 do 22.00 pod numerem 800-280-900 dyżurują psychoterapeuci, można uzyskać tam zarówno pomoc prawną, jak i psychologiczną.

Od 2019 roku do końca lutego tego roku przeprowadzono 601 rozmów, odbyło się 268 dyżurów

Jak ujawnili właśnie związani z projektem psychoterapeuci, od 2019 roku do końca lutego tego roku przeprowadzono aż 601 rozmów z ofiarami przemocy seksualnej w Kościele. Odbyło się w sumie 268 telefonicznych dyżurów specjalistów, w sumie piętnaściorga psychoterapeutów. Rozesłano też do proboszczów wszystkich parafii rzymskokatolickich i prawosławnych w Polsce specjalne plakaty informujące o tej inicjatywie świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" i Fundacji Pomocy Psychologicznej "Pracownia Dialogu".

Sonda
Jak oceniasz instytucję Kościoła?

Ile pamiętasz z katechizmu? Jeśli chodziłeś na religię, z łatwością zdobędziesz komplet punktów!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Ile jest przykazań?
Koniec finansowania kościoła?!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki