Smogowozy na ulicach Warszawy

i

Autor: um.warszawa.pl Smogowozy na ulicach Warszawy

Smogowozy na ulicach Warszawy. Sprawdzają poziom smogu [AUDIO, ZDJĘCIA]

2018-12-27 17:26

Dziś w Warszawie mamy stosunkowo dobry stan powietrza, ale w grudniu normy były przekroczone nawet pięciokrotnie! Smogowozy wyruszyły na ulice Warszawy, aby sprawdzić poziom niebezpiecznych dla zdrowia pyłów. 

W ostatnich dniach poziom smogu w stolicy zdecydowanie się zmniejszył. To zasługa mniejszej liczby samochodów poruszających się po stołecznych drogach. Mimo chwilowej poprawy jakości powietrza straż miejska korzysta ze swojego najnowszego sprzętu - smogowozów, które sprawdzają poziom niebezpiecznych substancji w powietrzu. 

Smogowóz to mobilne laboratorium podzielone na trzy części - kabinę kierowcy, część techniczną i część biurową. Obecnie straż miejska posiada pięć takich pojazdów.

Smogowozy na ulicach Warszawy

i

Autor: um.warszawa.pl Smogowozy na ulicach Warszawy

- Obecnie bardzo dużo zgłoszeń wpływa do naszego stanowiska dowodzenia. Te radiowozy praktycznie cały czas jeżdżą i kontrolują środowisko - mówi Sławomir Smyk, rzecznik straży miejskiej. 

Czytaj także: UWAGA! Smog dusi Warszawę. Normy przekroczone pięciokrotnie

Czytaj także: Zero szans dla piratów drogowych. Policja pokazała nowe samochody [WIDEO]

Jak działają smogowozy? 

Powietrze jest zasysane przez sondę, a specjalne filtry analizują skład powietrza. Analizator pokazuje stężenie pyłów PM10, PM2,5 oraz PM1. Smogowozy są też wyposażone w kamery, dzięki której strażnicy mogą namierzyć podejrzanie dymiący komin. Strażnicy mają też prawo wejść na podejrzaną posesję i skontrolować, czym właściciel pali w piecu. Jeśli podejrzenia się potwierdzą właścicielowi grozi mandat do 500 zł lub grzywna do 5 tysięcy złotych.

Z funkcjonariuszami straży miejskiej rozmawiał nasz reporter Damian Wilczyński.
POSŁUCHAJ: 


Sprawdź jakoś powietrza: 

Szybkie policyjne radiowozy. Zobacz WIDEO: