Sokoły wykluły się na kominie ciepłowni Kawęczyn. Ogłoszono konkurs na imiona [GALERIA, WIDEO]

2019-06-12 12:47

Cztery sokoły wędrowne wykluły się na najwyżej budowli w Warszawie! Ogłoszono konkurs na imiona dla ptaków. Zobaczcie zdjęcia maluchów! 

Na koronie komina Ciepłowni Kawęczyn znajdującym się na wysokości 300 metrów wykluły się cztery samce sokoła wędrownego! Ptaki zostały  zaobrączkowane na niebiesko - będą traktowane jako ptaki dzikie. Rodzice piskląt to matka Czarnooka i ojciec Bielan. 

W PGNiG TERMIKA Sokoły wędrowne zadomowiły się w 2016 roku na kominie w Elektrociepłowni Żerań, gdzie udało im się wychować 2 młodych. W Ciepłowni Kawęczyn tegoroczny lęg jest drugim udanym po dwóch nieudanych próbach. W 2018 roku na kawęczyńskim kominie wykluły się dwa samce.

Czytaj także: Plaga szczurów na Ochocie! Mieszkańcy są przerażeni

Sokoły pod ochroną 

Sokoły wędrowne w Polsce są pod ścisłą ochroną. W latach 60. i 70. znajdowały się na skraju wymarcia. Od lat 90. prowadzona jest reintroducja 
gatunku. Sokoły wędrowne w naturze nie budują własnych gniazd, korzystają z pustych domostw innych ptaków m.in. bielików, jastrzębi czy bocianów. W Warszawie i okolicach znanych jest 5 miejsc gniazdowań tych ptaków: Pałac Kultury i Nauki, Ec Żerań, C Kawęczyn, Konstancin-Jeziorna, Bielany.

Czytaj także: Gorąco jak w piekle! 33 stopnie i burze z gradem. Sprawdź prognozę pogody

Konkurs na imię

PGNiG Termika ogłasza konkurs na imiona dla czterech sokolątek. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone. Zgłoszenia można wysyłać do 14 czerwca na adres konkurs@termika.pgnig.pl. W tytule maila należy wpisać: "Sokoły na kominie". 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają