Sprawdź swoją formę! Aktywna Warszawa zaprasza na Test Coopera

i

Autor: Pixabay Sprawdź swoją formę! Aktywna Warszawa zaprasza na Test Coopera

Sprawdź swoją formę! Aktywna Warszawa zaprasza na Test Coopera

2022-04-23 9:00

Już w poniedziałek (25 kwietnia) nadarza się okazja, by sprawdzić swoją formę. Aktywna Warszawa zaprasza wieczorem na bieżnię stadionu dawnej Skry, by poddać się próbie wytrzymałościowej, jaką jest Test Coopera. Dla trzech kobiet i mężczyzn z najlepszymi wynikami przewidziane są nagrody. O co chodzi w Teście Coopera? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Warszawski Test Coopera odbędzie się w poniedziałek, 25 kwietnia, na bieżni lekkoatletycznej w Ośrodku Wawelska, czyli na terenie dawnej Skry. Na test nie trzeba się wcześniej zapisywać. Start pierwszej tury planowany jest o godz. 19, ale organizatorzy namawiają, żeby przychodzić już od 18:30 i rozgrzać się przed próbą. Do godz. 20 zostaną wypuszczone maksymalnie trzy serie. Dla trzech kobiet i mężczyzn z najlepszymi wynikami przewidziane są nagrody.

"Cieszę się, że z miejsc przeznaczonych na rekreacje i z bieżni na Skrze mogą ponownie korzystać aktywni warszawiacy i warszawianki. Test Coopera to nie tylko propozycja dla regularnie trenujących biegaczy, ale też dla tych, którzy dopiero chcieliby zmienić styl życia na bardziej aktywny. To dobry sprawdzian formy na początek, zachęcam wszystkich do udziału zarówno w tej, jak i w innych imprezach Aktywnej Warszawy" - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Test Coopera - na czym polega?

Test Coopera to popularna na całym świecie próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Test ten polega na 12-minutowym nieprzerwanym wysiłku (można biec albo przeplatać odcinki biegu marszem). Chodzi o to, żeby pokonać w tym czasie jak największy dystans. Celem Testu Coopera jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej, która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej.

Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Np. aby zaliczyć test „dobrze” 30-letni mężczyzna musi pokonać 2300-2700 m, a po 50-tce wystarczy 2000-2400 m. Z kolei dla 20-letniej kobiety 1800-2200 m to „średnio”, a dla 40-letniej przebiegnięcie powyżej 2200 m to „bardzo dobrze”. Pełną tabelę wyników i ocen testu można znaleźć na stronie testcoopera.pl.

Sonda
Lubisz biegać?
Protest grozy w centrum Warszawy. Tajwańczyk na gzymsie Pałacu Kultury

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki