Stary człowiek też może

i

Autor: Shutterstock

Senior Warszawski: Stary człowiek też może!

2015-06-15 4:00

Osoby, które uważają, że seks przystoi tylko w pewnym wieku, mylą się. I to bardzo. Seks jest sposobem wyrażania miłości i źródłem satysfakcji w każdym wieku. W dodatku sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Nie warto z tego rezygnować.

Nauka potwierdza, że seks pomaga nam łagodniej przejść przez stresujące zmiany w życiu, jak np. odejście na emeryturę. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Florida Agricultural and Mechanical University wynika, że częstotliwość uprawiania seksu bardzo mocno łączy się z poczuciem szczęścia. Zdecydowanie mocniej niż z dobrą sytuacją finansową czy zdrowiem. Około 60 proc. przebadanych par po 65. roku życia, które uprawiały seks częściej niż raz w miesiącu, określiło siebie jako "bardzo szczęśliwych". Dla porównania aż 59 proc. starszych par, które nie uprawiały seksu, określiły siebie, jako "bardzo nieszczęśliwych".

Lekarz pomoże

W starszym wieku miewamy kłopoty ze zdrowiem. Możliwość uprawiania seksu może zakłócać nadciśnienie czy cukrzyca. O tych dolegliwościach jednak trzeba rozmawiać z lekarzem, by poprawić sprawność seksualną, a nie rezygnować z seksu. Na męskie kłopoty z erekcją jest mnóstwo środków dostępnych na receptę i bez niej. Dla kobiet w dojrzałym wieku także istnieją środki poprawiające jakość współżycia. Są to przede wszystkim żele nawilżające, bowiem u dojrzałych kobiet często zdarza się suchość pochwy, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi w organizmie.

Seks w starszym wieku ma mnóstwo zalet dla naszej kondycji psychicznej i zdrowia fizycznego. Pomaga budować na nowo bliskość między partnerami. Dzielenie się intymnością z drugą osobą sprawia, że można się czuć pewniejszym, silniejszym i atrakcyjniejszym.

Seks daje satysfakcję, poczucie spełnienia, przynależność, napędza do działania, a to wszystko poprzez podtrzymywanie wzajemnej atrakcyjności i bliskości.

Teraz mamy na to czas

Seks seniorów może być bardzo satysfakcjonujący. Jesteśmy bardziej świadomi swoich potrzeb, a nie obawiamy się np. ciąży. Mamy wiele wolnego czasu, co sprzyja zbliżeniom o dowolnej porze dnia lub nocy. Seks wpływa na nasze dobre samopoczucie i ogólną kondycję zdrowotną. Pozwala na dłużej zachować ogólną aktywność i opóźnia procesy starzenia. Dodatkowo regularne zbliżenia redukują bóle reumatyczne, a wytwarzane w ich wyniku endorfiny działają przeciwbólowo. Starsze osoby dzięki kontaktom seksualnym zapewniają sobie także sporą dawkę ruchu, tracąc zbędne kalorie i uelastyczniając mięśnie ciała.