Stop śmieciowemu zdzierstwu! Mieszkańcy apelują do radnych [WIDEO, GALERIA]

2019-11-19 15:13 MN, DAR, KAT
Stop śmieciowemu zdzierstwu
Autor: Piotr Grzybowski/Super Express Stop śmieciowemu zdzierstwu

Stołeczni radni 28 listopada mają decydować o drastycznej podwyżce opłat za odbiór odpadów. Mieszkańcy są oburzeni nowymi zasadami naliczania opłat. - Są po prostu niesprawiedliwe! - denerwują się. I apelują, by Rada Warszawy przemyślała temat.

Minęły czasy tanich śmieci. Podwyżka opłat jest nieunikniona – mówi w wywiadzie dla "Super Expressu " prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Ogłoszone w ubiegłym tygodniu nowe zasady naliczania opłat wywołały burzę. - System jest nieuczciwy, bo za generowanie śmieci odpowiadają ludzie. Powinniśmy płacić od liczby osób w domu, a nie od metrażu - uważa Paweł Petykiewicz (46 l.), który mieszka w 90-metrowym mieszkaniu przy Meissnera z żoną i dwóją dzieci. Do tej pory za wywóz nieczystości płacił 37 zł za całą rodzinę. Po podwyżkach będzie to kosztowało 98,40 zł.

Planujesz wysłać dziecko na "Zimę w mieście"? Przygotuj się na opłaty!

Mieczysław Rosa (58 l.) z żoną Agatą, mieszkający w 70-metrowym mieszkaniu do tej pory płacili 19 zł miesięcznie, po podwyżkach ta opłata wrośnie do ponad 80 zł! - To się w głowie nie mieści. Nie zgadzamy się na te podwyżki, bo są niesprawiedliwe. Jest nas tylko dwójka, a mamy płacić tyle za śmieci co 4-osobowa rodzina? To nienormalne i może się jednak z tego wycofają? - stwierdza pan Mieczysław.

Metrażowy absurd

Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają płacić stałą kwotę 94 zł. Dla mieszkańców kamienic i bloków rozliczenia mają zależeć od wielkości mieszkania – do 60 m2 mieszkańcy zapłacą 1,20 zł/m2. Jeśli mieszkanie ma 61-120 m2 trzeba będzie zapłacić 1,20 zł/m2 za 60 m2 plus 0,88 zł za każdy metr powyżej 60. Przy mieszkaniu powyżej 120 m2 wchodzi trzecia stawka: 0,56 zł za każdy metr powyżej 120. Dochodziłoby do absurdów, że osoba mieszkająca sama w 60-metrowym mieszkaniu będzie płacić za śmieci prawie tyle samo co mieszkanka 120-metrowego domu jednorodzinnego.

Jeśli pod koniec listopada radni przyjmą uchwałę o opłatach za odpady, nowe stawki zaczną obowiązywać w lutym.

Chcesz kupić bilet w przedsprzedaży, by taniej pojechać na święta do rodziny? To niemożliwe!