Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy znów wychodzą na ulice

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy znów wychodzą na ulice

Strajk Kobiet w Warszawie. "Jest w nas słuszny gniew!" [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2021-10-22 20:33

Strajk Kobiet 22.10.2021 ponownie ogłosił wielkie protesty. W związku z rocznicą ogłoszenia kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego zakazującego częściowo aborcji, organizatorki marszu zapowiedziały, że znów wyprowadzą ludzi na ulice Warszawy. Sprawdź, którędy przeszedł Strajk Kobiet 22.10.2021 i zobacz zapis relacji na żywo.

Strajk Kobiet 22.10.2021: dlaczego kobiety znów wyjdą na ulice?

W piątek, 22.10.2021 odbędzie się kolejny Strajk Kobiet w Warszawie. Zapowiedziała go Marta Lempart, która zasłynęła szczególnie w czasie ubiegłorocznych masowych protestów. 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny ograniczył możliwość dokonania legalnej aborcji do kilku przypadków. Środowiska zaangażowane w walkę o prawa kobiet zorganizowały wtedy protesty, których skala zdumiała wszystkich. O walce Polek do bezpiecznego dostępu do przerwania ciąży pisały wtedy największe zagraniczne media.

Od roku Polki mogą dokonać aborcji tylko w dwóch przypadkach: gdy zagrożone jest życie lub zdrowie matki oraz gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego do 12 tygodni od początku ciąży. Do czasu wyroku o niezgodności z konstytucją przerwanie ciąży było możliwe również wtedy, gdy badania prenatalne wskazywały na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu lub nieuleczalną chorobę. Ta przesłanka została uznana przez TK za niezgodną z Konstytucją RP.

Rok po ogłoszeniu wyroku, Strajk Kobiet znów zdecydował się na zorganizowanie masowego protestu na ulicach Warszawy. Gdzie odbędzie się Strajk Kobiet 22.10.2021? Jaką trasą przejdzie Strajk Kobiet w Warszawie? Zobacz relację na żywo ze Strajku Kobiet w Warszawie 22.10.2021:

Strajk Kobiet w Warszawie. Garstka protestujących zablokowała centrum miasta

Kończymy relację z dzisiejszego protestu w Warszawie.

20:28 Policja: Było spokojnie

- W trakcie trwania protestu nikt nie został zatrzymany, manifestacja przebiegała spokojnie. Jutro podamy pełne informacje dotyczące zgromadzenia - powiedziała Małgorzata Wersocka ze stołecznej policji.

20:16 Protest bez incydentów

Organizatorzy podkreślają, że starali się, aby tegoroczny protest przebiegał spokojnie. - Po ostatnich marszach, które wyglądały jak bieg i walka z policją, chciałyśmy, żeby wszystko przebiegło bezpiecznie - powiedziała Agnieszka Czerederecka z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

20:00 Demonstracja zakończyła się

Zakończyła się oficjalna część zgromadzenia. Ludzie powoli rozchodzą się do domów, jednak część z demonstrantów zapowiada dalsze blokowanie warszawskich ulic. Policja cały czas towarzyszy protestującym, al. Szucha jest z obu stron zablokowana kordonem sił prewencji. - Co możemy powiedzieć na koniec? Trzeba było nas nie wku**iać - powiedziała na pożegnanie Marta Lempart.

19:53 Siostrzeniec premiera uczestniczy w demonstracji

Franek Broda, znany aktywista na rzecz społeczności LGBTQ+ i siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego pojawił się na demonstracji, w ręku trzymał transparent z napisem "Boli mnie krzyż".

Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy znów wychodzą na ulice

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy znów wychodzą na ulice

19:45 "Jest w nas słuszny gniew!"

- Jesteśmy pod siedzibą byłego Trybunału Konstytucyjnego, w którym zasiada mgr. Julia Przyłębska. Jest w nas słuszny gniew! - powiedziała Marta Lempart. Organizatorka nawiązała też do sytuacji na granicy z Białorusią. Atmosfera jest coraz gorętsza, ludzie skandują wulgarne hasła antyrządowe.

19:34 Protestujący zbliżają się do TK

Czoło marszu jest już w pobliżu siedziby Trybunału Konstytucyjnego na al. Szucha. Ludzie skandują: "Niepodległa jest dla wszystkich". Jest to hasło, które będzie towarzyszyło demonstracji zaplanowanej na 11 listopada. Ogólnopolski Strajk Kobiet ubiegł organizatorów Marszu Niepodległości i zarejestrował swoje zgromadzenie w Dniu Niepodległości na corocznej trasie przemarszu narodowców.

Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy znów wychodzą na ulice

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy znów wychodzą na ulice

19:26 Coraz więcej osób dołącza do przemarszu

Frekwencja demonstracji się poprawia, ludzie coraz liczniej dołączają do protestujących. W marszu tradycyjnie uczestniczą grupy znane z innych pikiet, jak Homokomando, Polskie Babcie i Cień Mgły. Maszeruje głównie młodzież, ale w tłumie widać też osoby starsze.

19:09 Ludzie ruszyli na Trybunał Konstytucyjny

Ludzie zaczynają spontanicznie dołączać do marszu. Tłum ruszył w stronę Trybunału Konstytucyjnego. Na czele pochodu jedzie samochód z platformą, z głośników płynie muzyka. Ludzie zaczynają tańczyć na ulicy. W centrum jest totalny paraliż komunikacyjny.

19:00

Demonstranci wyruszyli z Ronda Dmowskiego, zmierzają w stronę Ronda de de Gaulle'a. Cicha dotychczas manifestacja zaczyna się rozkręcać. Uczestnicy skandują hasła, z samochodowych głośników puszczono muzykę. - Chodźcie z nami! - krzyczą do przechodniów demonstranci.

18:55

Uczestnicy przyznają, że nie spodziewali się tak niskiej frekwencji. Obecnie w centrum jest kilkaset osób. - Może akcja nie była odpowiednio rozpropagowana. Jestem jednak pewna, że to dopiero początek i wszystko się rozkręci - mówi jedna z uczestniczek. 

18:47 Marta Lempart prowadzi manifestantów

W centrum od początku demonstracji obecna jest Marta Lempart. - Zbieramy podpisy pod projektem legalna aborcja bez kompromisów - mówi przez megafon. W tej chwili w centrum jest około 150 osób.

18:25

Demonstrujący zebrali się również pod Prokuraturą Okręgową. Przy pl. Unii Lubelskiej grupa podzieliła się, część osób ruszyła pod siedzibę Trybunału Konstytucyjnego, reszta w stronę centrum. Demonstracja przebiega spokojnie, ludzie idą chodnikami.

18:17

Wśród protestujących na Rondzie Dmowskiego widać grupki osób z flagami społeczności LGBTQ+ oraz organizacji lewicowych. Działaczki i działacze postulują o zmianę nazwy skrzyżowania na Rondo Praw Kobiet. W ubiegłym roku podczas protestów tabliczki z nazwami zostały podmienione przez demonstrantów.

18:05

Tegoroczna frekwencja jest na razie zdecydowanie niższa niż po opublikowaniu orzeczenia w 2020 roku. Działacze pro-choice rozpoczęli zbiórkę podpisów. Chcą legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży bez podawania przyczyny. 

17:54

Policja informuje o utrudnieniach w centrum miasta. Oprócz Ronda Dmowskiego zamknięto pobliskie ulice. - Kierujący oraz osoby korzystające z komunikacji publicznej muszą liczyć się z utrudnieniami w rejonie centrum - informuje stołeczna policja.

17:45 Nadzór ruchu wstrzymał tramwaje

Tramwaje na Rondzie Dmowskiego przestały kursować na normalnych trasach i zostały skierowane na objazdy. Taką decyzję podjął nadzór ruchu. Na miejscu zebrała się już grupa demonstrantów, jest też dużo policji. Na razie demonstracja przebiega spokojnie. O 18 na rondzie ma pojawić się samochód, w pobliżu zbierane będą podpisy pod petycją o liberalizację prawa aborcyjnego.

17:20 Strajk Kobiet wkrótce na ulicach Warszawy

W piątek, 22.10.2021 odbędzie się duża manifestacja Strajku Kobiet w Warszawie. Protestujący zbiorą się o godzinie 18 na rondzie Dmowskiego, które aktywistki nazywają też "rondem Praw Kobiet". Na razie nie wiadomo, jaką trasą przejdzie Strajk Kobiet 22.10.2021. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w centrum Warszawy. 

17:10 Tak wyglądały Strajki Kobiet w zeszłym roku

Strajk Kobiet zasłynął głównie dzięki protestom, które odbyły się w październiku 2020 roku. Tak wtedy wyglądały ulice Warszaw i innych polskich miast - zobacz nagrania z TikToka:

Sonda
Czy weźmiesz udział w piątkowym proteście organizowanym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE