Strajk Kobiet. Zapadła ważna decyzja. Będzie MASOWA demonstracja w Warszawie

2020-11-27 10:23 Amadeusz Calik
Strajk Kobiet. MASOWA demonstracja w Warszawie, kobiety ogłosiły miejsce i termin
Autor: Marcin Wziontek

Strajk Kobiet nie słabnie na sile. Pomimo chwilowego uspokojenia protestów i mniejszych demonstracji, przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedziały, że nie składają broni. W sobotę, w 102. rocznicę uchwalenia praw wyborczych kobiet, w wielu miejscowościach w całej Polsce odbędą się masowe demonstracje "przeciw agresji ze strony służb państwowych". Największa manifestacja Strajku Kobiet ma się odbyć w Warszawie w godzinach popołudniowych.

Strajk Kobiet. Będą kolejne demonstracje w całej Polsce

Ogólnopolski Strajk Kobiet poinformował w czwartek, że na sobotę planowane są liczne demonstracje w całej Polsce. Ma to związek ze 102. rocznicą uchwalenia praw wyborczych kobiet. Jak zaznaczają organizatorki - po 102 latach "znów walczymy z systemem, który odmawia nam podstawowych praw". Manifestacja ma być formą sprzeciwu na działanie policji wobec protestujących - zdaniem niektórych - zbyt brutalne.

Strajk Kobiet w Warszawie. Policja użyła SIŁY wobec protestujących, doszło do starć [ZDJĘCIA]

Chodzi m.in. o demonstrację na Placu Powstańców Warszawy, kiedy zatrzymanych zostało kilka osób. Policja użyła też gazu i siły fizycznej wobec uczestników Strajku Kobiet i tzw. "Blokady Sejmu". Na miejscu pojawili się też zamaskowani antyterroryści.

- Nas i naszych sojuszników spotyka w tej walce policyjna, państwowa przemoc - Kaczyński, przestraszony wicepremier od bezpieczeństwa, wysyłają na nas zamaskowanych członków jednostki antyterrorystycznej, żeby nas gazowali i bili. Policja porywa ludzi z demonstracji, bezprawnie zatrzymuje, bezprawnie legitymuje - piszą organizatorki Strajku Kobiet.

Strajk Kobiet 28 listopada. Masowa demonstracja w Warszawie

Organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedziały, że demonstracje odbędą się w całym kraju w sobotę, 28 listopada. Na liście miejscowości są m.in.: Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Sosnowiec i Zakopane. Nie inaczej będzie w Warszawie - protest w stolicy rozpocznie się o godzinie 15 na rondzie Dmowskiego.

Następnie demonstranci przejdą ulicami Warszawy, ale dokładna trasa marszu nie jest jeszcze znana.

Nagła akcja, przed Sejmem pojawiły się kolumny radiowozów. Co się dzieje? [WIDEO]

- W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich - my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami. W imię solidarności, której bardzo potrzebujemy. W imię solidarności, którą możemy i chcemy się podzielić - zachęcają organizatorki.

Strajk Kobiet. Protest przeciwko brutalności policji w Warszawie