Katastrofa ekologiczna w Warszawie. "Awaria może potrwać nawet kilka tygodni!"

2019-08-28 16:58 AGO, BM
Oczyszczalnia ścieków Czajka
Autor: Wojtek Artyniew Oczyszczalnia ścieków "Czajka"

Poważna awaria w oczyszczalni ścieków Czajka. Z powodu uszkodzenia kolektora, do Wisły wlewają się ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy. W stolicy powołano sztab kryzysowy. Prezydent stolicy uspokaja mówiąc, że awaria nie będzie miała wpływu na mieszkańców stolicy. Minister środowiska mówi jednak o poważnym kryzysie i katastrofie ekologicznej.

godz. 20:05

godz. 19:05

Fala ścieków płynie Wisłą w kierunku Płocka. Kiedy tam dotrze? - Szacuje się, że zanieczyszczona woda dotrze do Płocka w piątek w godzinach przedpołudniowych - poinformował płocki Urząd Miasta.

godz. 18:50

- Prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie dotyczącej katastrofy ekologicznej, zagrażającej zdrowiu wielu osób - przekazał na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Zawiadomienie do prokuratury planuje złożyć także Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Tak przekazała rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowiak w rozmowie z TVP Info.

godz. 18:20

Woda w Wiśle może być zanieczyszczona m.in. salmonellą i bakteriami coli! Więcej o tym możecie przeczytać TUTAJ.

godz. 18:00

- Awaria jest poważna na poziomie technicznym. Nie stwarza ona zagrożenia dla mieszkańców Warszawy ani innych miast. Robimy wszystko, aby usunąć awarię, ale nie możemy powiedzieć ile to potrwa - przekazano na specjalnej konferencji prasowej.

godz. 16.00

- Awaria może potrwać nawet kilka tygodni. Żeby nie doszło do sytuacji, w której mamy więcej ścieków w Wiśle niż wody - dodał minister.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówi o katastrofie ekologicznej:

godz. 15.50

Minister środowiska podczas konferencji prasowej przyznał, że jego zdaniem wyciek ścieków, do którego doszło to katastrofa ekologiczna. Podkreślił także, że o sytuacji wiedział już wczoraj. Prezydent Trzaskowski dopiero dziś zwołał sztab kryzysowy i poinformował o sytuacji. 

- Jest to niezwykle groźne zjawisko, katastrofa ekologiczna, ale też wielkie niebezpieczeństwo jeżeli chodzi o zdrowie i życie mieszkańców, nie mówiąc już o potężnych
szkodach środowiskowych - mówi Henryk Kowalczyk, minister środowiska. 

godz. 16.00

Jutro odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. Będziemy informować o najnowszych ustaleniach. 

Ścieki w sposób kontrolowany są wpuszczane do Wisły. Zagrożone są miasta na północy. Fala ścieków dotrze do Płocka za około 50 godzin - mówi prezydent stolicy.

- Kolektor z lewobrzeżnej części Warszawy uległ awarii. Dokonano kontrolowanego spustu nieczystości do Wisły. Trwa ocena rytociągu. Trzeba było wejść do środka, żeby ocenić skalę awarii - dodał Trzaskowski.

- Chciałem wszystkich uspokoić. Woda pitna jet bezpieczna - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

POSŁUCHAJ:

godz. 13.50

W miejscu, gdzie doszło do wycieku jest nasz reporter. Pracownicy MPWiK pobierają próbki, które zostaną poddane analizie. 

W stołecznym centrum bezpieczeństwa była nasza reporterka Aleksandra Galant:

Wciąż nie udało się zatrzymać wycieku. Ścieki bez oczyszczania trafiają do Wisły. Na miejscu pracują służby, które próbują zatamować wyciek.

godz. 13.40

Do oczyszczalni dopływają obecnie ścieki komunalne zarówno z prawobrzeżnej, jaki i z lewobrzeżnej części stolicy oraz z gmin ościennych tj. Legionowa, Zielonki i Marek, a także osady powstałe w procesie uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie.

godz. 13.30

Oczyszczalnia ścieków Czajka powstał na początku lat 70. XX wieku. Znajduje się w północno-wschodniej części Warszawy i zajmuje obszar o powierzchni 52,7 ha.

- Służby sanepidu pojechały na miejsce - informuje Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

godz. 13.15 

Mieszkańcy stolicy informują, że w kranach pojawiła się żółta woda. Nie wiadomo, czy przyczyną może być wyciek w oczyszczalni Czajka. 

godz.13.10

Oficjalnie wiadomo, że doszło do awarii kolektora. O zagrożeniu został powiadomiony sanepid.

godz. 12.50

Ścieki z Czajki wpadają wprost do Wisły. Zagrożone są ujęcia wody m.in. w Nowym Dworze Mazowieckim i Płocku.

godz. 12.30

Właśnie w Centrum Bezpieczeństwa zebrał się sztab kryzysowy.

godz. 12.00

Jak nieoficjalnie udało się nam ustalić, chodzi o wyciek w oczyszczalni Czajka. Zauważyli go policjanci patrolujący brzeg Wisły.

godz. 11.50

Pilne zebranie w Centrum Bezpieczeństwa. Prezydent Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy w związku z awarią układu przesyłowego ścieków. Stołeczni urzędnicy nie chcą udzielać informacji w tej sprawie. Komentarza odmawia także rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.