Tajemnicze liny na konarach drzew. O co chodzi?

2021-01-17 14:00 Alicja Guz
 Tajemnicze liny na drzewach
Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warsza Tajemnicze liny na drzewach

Warszawiacy mogą być lekko zdziwieni, gdy podczas spaceru zauważą tajemnicze liny zawiązane na konarach drzew. Postanowiliśmy sprawdzić, o co chodzi i czemu mają służyć te solidne wiązania. Sprawa okazała się bardzo poważna.

W trosce o bezpieczeństwo

Ta sprawa nie dla każdego jest oczywista. - Drzewa w mieście wymagają różnorodnej, specjalistycznej opieki - część z nich boryka się z problemami często niedostrzeganymi „gołym okiem”. Bywa, że piękne, potężne drzewo potrzebuje pomocy, bo ma - dosłownie - zbyt dużo na głowie - przypomina stołeczny Zarząd Zieleni. Dlatego ogrodnicy i dendrolodzy Zarządu Zieleni prowadzą cykliczne obserwacje stołecznej zieleni oraz wykonują specjalistyczne badania, które pomagają im zdiagnozować drzewa wymagające szczególnej opieki, a następnie wdrożyć rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo wokół nich.

- W ostatnim czasie pomogliśmy dużym drzewom o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, które w najbliższych latach, bez naszego wsparcia, mogłyby spowodować realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, mienia oraz ruchu drogowego. Na podstawie oględzin przeprowadzonych przez naszych specjalistów wytypowaliśmy drzewa z występującymi wadami budowy, takimi jak niebezpieczne rozwidlenia grożące wyłamaniami czy wypróchnienia istotnie wpływające na wytrzymałość mechaniczną pnia i konarów drzew. Kolejnym krokiem było wykonanie specjalistycznych badań m.in. z wykorzystaniem tomografu akustycznego - tłumaczy Zarząd Zieleni.

Tajemnicze liny na stołecznych drzewach

Warszawiacy mogli już zauważyć na niektórych drzewach tajemnicze liny. Jak udało nam się ustalić, są one po to, aby doraźnie zabezpieczyć konary przed wyłamaniem. Certyfikowane wiązania koron zastosowano na 62 drzewach w stolicy. - Wiązania zamontowaliśmy na drzewach trwale wpisanych w otaczającą je przestrzeń miejską, m.in. w Parku Pole Mokotowskie, w Ogrodzie Saskim, Ogrodzie Krasińskich, Parku Rydza-Śmigłego, Parku Chomicza czy Parku Praskim, a także wzdłuż reprezentacyjnych ulic i głównych ciągów komunikacyjnych - przekazał Zarząd Zieleni.

Specjalne wiązania pomagają drzewom

Warto wiedzieć, że takie wiązania wspomagają naturalne procesy regeneracyjne drzewa. Dają również czas na uporanie się z problemami, a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo w otoczeniu drzewa. Wyznaczanie drzew do takiego zabiegu nie jest łatwe. Wymaga wieloetapowej oceny stanu drzewa i możliwości jego zachowania. Jak podaje Zarząd Zieleni, można wyróżnić dwa rodzaje wiązań specjalistycznych:Wyróżniamy dwa zasadnicze typy wiązań:

  • wiązania elastyczne - pozwalają na ruchy korony drzewa, wspomagają naturalne reakcje drzewa i przeciwdziałają możliwości powstania szkód od niekorzystnych warunków atmosferycznych, a jednocześnie zabezpieczają je przed wyłamaniami
  • wiązania statyczne - ograniczają w pewnych zakresach ruchy korony, zabezpieczają występujące pęknięcia i umożliwiają ich zarośnięcie tkanką przyranną
Szczury u Trzaskowskiego! Kopią dołki przed ratuszem