Wizualizacje

Tak będzie wyglądał park linearny na Ursynowie. Wkrótce początek budowy

2023-03-01 14:06

Projektanci kończą projektować park, który ma powstać nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie. Urzędnicy z Zarządu Zieleni przygotowują się do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Wizualizacje projektu już są. Aby go zrealizować, potrzebne są dodatkowe pieniądze. O ich przyznaniu zdecydują radni.

Park linearny na Ursynowie

Stołeczni urzędnicy obiecują, że w 2025 roku tuż nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy, na długości niemal 2 km, powstanie park linearny. A w nim mnóstwo roślinności – około tysiąca drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne. Ma się pojawić nowy układ chodników i ścieżek spacerowych. Głównym elementem będzie biegnąca przez całą długość parku promenada. W planach jest strefa rekreacyjna i drewniany taras, który zaplanowano nad ogrodem deszczowym. Łączna powierzchnia parku ma wynieść około 10 ha.

Wkrótce ruszy budowa

- Już niedługo, w ciągu najbliższych trzech lat, w tym samym miejscu pojawi się prawdziwa ostoja zieleni – powiedziała Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy. - Inwestycję podzielimy na 6 odcinków, tak by poszczególne z nich jak najszybciej oddawać mieszkańcom. Chcemy jeszcze w tym kwartale ogłosić przetarg, żeby pierwsze prace w terenie odbyły się w tym roku. Ale do tego potrzebujemy wsparcia radnych Warszawy – dodała.

Czy radni sypną groszem?

Cała inwestycja ma zostać zrealizowana ze środków miejskich. W budżecie na roboty budowlane i ogrodnicze przeznaczonych jest obecnie 11 mln zł. Aby przeprowadzić je w pełnym zakresie, potrzeba kolejnych 33 mln zł. O tym, czy środki zostaną przyznane, zdecyduje na najbliższej sesji rada Warszawy. W tej sprawie prezydent Rafał Trzaskowski złożył wniosek do radnych.

Spotkanie z mieszkańcami

- O szczegółowych rozwiązaniach i konkretnych terminach będziemy rozmawiali podczas spotkania z projektantami, które odbędzie się w marcu w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Już dzisiaj, w imieniu Zarządu Zieleni i dzielnicy, serdecznie zapraszam na nie mieszkańców – powiedział Robert Kempa, burmistrz dzielnicy. Spotkanie odbędzie się 13 marca o godzinie 18.00 w sali nr 136 w ursynowskim ratuszu.

Sonda
Czy w Warszawie powinno być więcej zieleni?
Nasi Partnerzy polecają