Tak wyglądała bitwa na Narodowym

i

Autor: Mateusz Włodarczyk Tak wyglądała bitwa na Narodowym

Tak wyglądała wielka bitwa na Narodowym! Nie widzieliście? Obejrzyjcie! [GALERIA]

2020-08-16 12:19

„Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy…” - te sowa Józefa Piłsudskiego najmocniej wybrzmiały podczas widowiska historycznego, upamiętniającego Bitwę Warszawska 1920 na PGE Narodowym. Wywołały łezkę w oku u niejednego widza… ZOBACZ ZDJĘCIA.

- Aż mi się łezka zakręciła przy tych słowach Piłsudskiego. To takie prawdziwe i współczesne. To zupełnie jak dzisiaj… Też zupełnie inaczej rozumiemy te same słowa, też jesteśmy podzieleni - skomentowała pani Krystyna, jedna z blisko 10 tysięcy osób, które w sobotę obejrzały premierę widowiska „1920. Wdzięczni Bohaterom”, które miało upamiętnić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ponad dwugodzinna inscenizacja została nagrodzona brawami na stojąco. To chyba największe w tym roku wydarzenie historyczne. Zorganizował je z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej operator PGE Narodowego, Spółka PL.2012+. Premierę spektaklu otworzyła wzniosła pieśń "Moja ojczyzno" w wykonaniu Damiana Ukeje, Macieja Balcara i Mateusza Ziółko. Dawno nie widziany na scenie Stanisław Sojka zaśpiewał „Tango Warszawo”, Sławek Uniatowski - "Ziemio nasza ziemio", Michał Kowalonek - "List do syna", a Stanisława Celińska "Ptakom podobni". Na scenie pojawili się też Kasia Cerekwicka, Piotr Cugowski czy Antoni Królikowski. Gdy zabrzmiały słowa „My Pierwsza Brygada”, część widowni wstała i śpiewała razem z artystami i chórem.

PRZECZYTAJ TEŻ RODZINNĄ OPOWIEŚĆ: DWÓCH MOICH PRADZIADKÓW POGONIŁO BOLSZEWIKÓW

Było naprawdę głośno! Multimedialny spektakl bogaty był w atrakcyjna zwłaszcza dla młodej widowni strzelaninę z okopów i wybuchy. Na dorosłych zrobiły wrażenie przemowy wodzów – Piłsudskiego i Tuchaczewskiego. Wehikuł czasu przeniósł nas do czasów pola bitwy sprzed 100 lat. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegrał Wojciech Brzeziński. Marcin Januszkiewicz przybrał wygląd generała Charles de Gaulle’a a postać ks. Ignacego Skorupki przybliżył Karol Czajkowski.

„Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy…” - te sowa Józefa Piłsudskiego chyba najmocniej wybrzmiały podczas widowiska i były najmocniej komentowane wśród publiczności.

PREZYDENT W BALONIE! CO ON TAM ROBIŁ?!

Sobotni spektakl wraz z blisko 10 tysiącami widzów obejrzało też kilkoro kombatantów – żołnierzy AK i powstańców warszawskich. W loży honorowej na premierze zasiedli też premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Kolejne pokazy na PGE Narodowym można oglądać od 20 do 23 sierpnia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają