Te unikalne zdjęcia WYLĄDOWAŁY NA ŚMIETNIKU! Zobacz fotograficzne perełki Bielan i Żoliborza [GALERIA]

2020-06-16 8:30
Fotografie Bielan i Żoliborza wyrzucone do śmietnika
Autor: materiały prasowe Fotografie Bielan i Żoliborza wyrzucone do śmietnika

Nieznane zdjęcia Bielan i Żoliborza z lat 60. XX wieku przepadłyby na zawsze. To naprawdę fotograficzne perełki! Ale zostały wyrzucone do śmietnika. Skoroszyt wypełniony czarno-białymi fotografiami znalazł mieszkaniec i ocalił. Trafiły właśnie do Bielańskiej Fototeki.

- Jestem bardzo wyczulony na książki, historyczne czasopisma i gazety, które podczas domowych porządków są wyrzucane do śmieci. Tak było też tym razem, gdy mieszkanie po zmarłym zostało opróżnione ze wszystkiego - mówi pan Jan, mieszkaniec Bielan. Mnóstwo takich „skarbów" trafiło do altanki śmietnikowej koło jego domu. Wśród przeznaczonych do zniszczenia papierów znalazł skoroszyt wypełniony czarno-białymi odbitkami.

- Zabrałem je do domu i oglądałem z wypiekami na twarzy. Przedstawiają Bielany i Żoliborz blisko pół wieku temu - mówi mieszkaniec Bielan, który uratował unikalny zbiór.

Fotografie Bielan i Żoliborza wyrzucone do śmietnika
Autor: materiały prasowe Fotografie Bielan i Żoliborza wyrzucone do śmietnika

Wśród fotografii są m.in. widoki osiedla Wrzeciono, obecna ulica Jana Kasprowicza, która wtedy była wąską, wyłożoną trylinką drogą, wzdłuż której stały słupy trakcyjne. Są też zdjęcia ulic Żeromskiego, Perzyńskiego, dawnej Krawieckiej Spółdzielni Pracy Żoliborzanka czy widok na ten fragment dzielnicy, na którym dziś stoi stacja metra Słodowiec. Są też widoki Kępy Potockiej, Placu Wilsona i dworca Gdańskiego.


Fotografie trafiły do Bielańskiej Fototeki, która zajmuje się archiwizowaniem i opisywaniem historycznych zdjęć dzielnicy. - Nasz zbiór robi się coraz bardziej pokaźny. Zawiera nie tylko zdjęcia z okresu PRL, ale także obrazy przedwojenne oraz całkiem współczesne. Zachęcam wszystkich do przejrzenia rodzinnych archiwów i albumów, w których na pewno znaleźć można niejedną perełkę - mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Fotografie Bielan i Żoliborza wyrzucone do śmietnika
Autor: materiały prasowe Fotografie Bielan i Żoliborza wyrzucone do śmietnika

Fotografie można wysyłać na adres bielany.fototeka@um.warszawa.pl lub przynieść osobiście do urzędu dzielnicy Bielany (wcześniej kontaktując się pod numerem 22 443 47 62), gdzie zostaną zeskanowane i następnie zwrócone właścicielom.

Koszmarny wypadek pod Zgierzem. Kierowca spłonął w swoim aucie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE