To jedyne takie miejsce w Warszawie. Tak wygląda schron atomowy! Gdzie się znajduje? [ZDJĘCIA]

i

Autor: AC / Super Express To jedyne takie miejsce w Warszawie. Tak wygląda schron atomowy! Gdzie się znajduje? [ZDJĘCIA]

To jedyne takie miejsce w Warszawie. Tak wygląda schron atomowy! Gdzie się znajduje? [ZDJĘCIA]

2022-05-16 5:28

Noc Muzeów 2022 już za nami! W wielkiej imprezie w samej Warszawie wzięły udział tysiące osób. Można było wejść w miejsca niedostępne na co dzień i zajrzeć w nieznane. Niesamowitą atrakcję przygotowała m.in. Huta ArcelorMittal na Bielanach. To właśnie tam wąska grupa uczestników mogła zejść pod ziemię do... schronu przeciwatomowego! A w środku zobaczyć oryginalne i doskonale zachowane wyposażenie sprzed lat. To jedyne takie miejsce w Warszawie. Czy może jednak pełnić funkcję schronu w przypadku zagrożenia? Ile pomieści osób? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Wybuch wojny na Ukrainie wywołał obawy o bezpieczeństwo w Polsce. Czy w przypadku potencjalnego zagrożenia w Warszawie znajdują się schrony przeciwatomowe? Gdzie się ukryć w momencie ataku? W 2015 roku w całym kraju funkcjonowało 91 schronów przystosowanych do ochrony ludności w czasie ataku nuklearnego - informowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W całym kraju zachowały się też pojedyncze schrony z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Kwestia budowy i utrzymania schronów przestała istnieć w chwili wprowadzenia zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, uchylając z niej przepisy wykonawcze dotyczące Obrony Cywilnej. W polskim systemie prawnym od 1 lipca 2004 r. nie ma zdefiniowanego pojęcia budowli ochronnej (schronu i ukrycia) - poinformowała Super Express Marlena Salwowska z wydziału prasowego stołecznego ratusza. 

Ale czy to oznacza, że w Warszawie nie ma żadnego schronu? To nieprawda! Jest jeden, i to całkiem spory. Znajduje się przy ul. Kasprowicza 132 na warszawskich Bielanach. Jego siedziba mieście się w biurowcu Huty ArcelorMittal. Według ostrożnych szacunków może on pomieścić nawet 1000 osób. Powstał on w 1956 r., a znajdowało się w nim Stanowisko Kierowania Obroną Cywilną. Schron znajduje się około 13 metrów pod ziemią i jest wyposażony w oryginalny sprzęt i materiały służące do prowadzenia ćwiczeń Obrony Cywilnej.

Co jeszcze kryje niezwykły schron pod Hutą ArcelorMittal na Bielanach? Przejdź do galerii i zobacz więcej:

Sonda
Czy wiesz, gdzie znajduje się najbliższy schron?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki