To jedyne takie miejsce w Warszawie. Tak wygląda schron atomowy! Gdzie się znajduje? [ZDJĘCIA]

2022-05-16 5:28
To jedyne takie miejsce w Warszawie. Tak wygląda schron atomowy! Gdzie się znajduje? [ZDJĘCIA]
Autor: AC / Super Express To jedyne takie miejsce w Warszawie. Tak wygląda schron atomowy! Gdzie się znajduje? [ZDJĘCIA]

Noc Muzeów 2022 już za nami! W wielkiej imprezie w samej Warszawie wzięły udział tysiące osób. Można było wejść w miejsca niedostępne na co dzień i zajrzeć w nieznane. Niesamowitą atrakcję przygotowała m.in. Huta ArcelorMittal na Bielanach. To właśnie tam wąska grupa uczestników mogła zejść pod ziemię do... schronu przeciwatomowego! A w środku zobaczyć oryginalne i doskonale zachowane wyposażenie sprzed lat. To jedyne takie miejsce w Warszawie. Czy może jednak pełnić funkcję schronu w przypadku zagrożenia? Ile pomieści osób? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Wybuch wojny na Ukrainie wywołał obawy o bezpieczeństwo w Polsce. Czy w przypadku potencjalnego zagrożenia w Warszawie znajdują się schrony przeciwatomowe? Gdzie się ukryć w momencie ataku? W 2015 roku w całym kraju funkcjonowało 91 schronów przystosowanych do ochrony ludności w czasie ataku nuklearnego - informowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W całym kraju zachowały się też pojedyncze schrony z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Kwestia budowy i utrzymania schronów przestała istnieć w chwili wprowadzenia zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, uchylając z niej przepisy wykonawcze dotyczące Obrony Cywilnej. W polskim systemie prawnym od 1 lipca 2004 r. nie ma zdefiniowanego pojęcia budowli ochronnej (schronu i ukrycia) - poinformowała Super Express Marlena Salwowska z wydziału prasowego stołecznego ratusza. 

Ale czy to oznacza, że w Warszawie nie ma żadnego schronu? To nieprawda! Jest jeden, i to całkiem spory. Znajduje się przy ul. Kasprowicza 132 na warszawskich Bielanach. Jego siedziba mieście się w biurowcu Huty ArcelorMittal. Według ostrożnych szacunków może on pomieścić nawet 1000 osób. Powstał on w 1956 r., a znajdowało się w nim Stanowisko Kierowania Obroną Cywilną. Schron znajduje się około 13 metrów pod ziemią i jest wyposażony w oryginalny sprzęt i materiały służące do prowadzenia ćwiczeń Obrony Cywilnej.

Co jeszcze kryje niezwykły schron pod Hutą ArcelorMittal na Bielanach? Przejdź do galerii i zobacz więcej:

Sonda
Czy wiesz, gdzie znajduje się najbliższy schron?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE