Białe noce w Polsce potrwają przynajmniej 1,5 miesiąca

i

Autor: Konevi/cc0/pixabay Białe noce w Polsce potrwają przynajmniej 1,5 miesiąca

To już WKRÓTCE! Kiedy się zaczną BIAŁE NOCE w Warszawie?

2020-05-17 21:46

Na północy Polski zaczęły się już tydzień temu, do Warszawy wkrótce dotrą, a południe kraju musi się uzbroić w cierpliwość, bo tam doczekają się dopiero pod koniec miesiąca... O co chodzi? Oczywiście o BIAŁE NOCE!

Kiedy i gdzie?

"Czekaj! Co? Jakie białe noce?!" z taką reakcją zwykle spotykam się, gdy komuś o tym opowiadam. W końcu Warszawa to nie Sankt Petersburg czy Helsinki. Okazuje się, że białe noce ogarniają praktycznie całą Polskę na ponad 1,5 miesiąca - pisze Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor profilu FB "Z głową w gwiazdach".

Rzeczywiście, na północy Polski, w Trójmieście, Suwałkach, Olsztynie czy Szczecinie, białe noce już się zaczęły. Do Warszawy dotrą we wtorek 19 maja, a dokładnie w nocy z wtorku na środę, natomiast mieszkańcy południa - Krakowa czy Tarnowa - muszą na nie poczekać aż do końca czerwca.

Jasnowidz z Człuchowa przygląda się przyszłości Warszawy i jest przerażony!

Co to jest biała noc?

Biała noc jest zjawiskiem astronomicznym, którego cechą jest chowanie się Słońca za horyzontem na tak krótko, że cały czas widoczna jest poświata naszej gwiazdy. Z tego powodu w nocy nie zapadają wtedy całkowite ciemności, a zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask. Podobne zjawisko, tylko jeszcze wyraźniejsze doskonale znają mieszkańcy np. Rejkiaviku czy Helsinek.

Natomiast w miejscowościach leżących na północ od koła podbiegunowego, jak rosyjski Murmańsk, norweskie Tromso, kanadyjski Resolute czy alaskański Barrow, przez pewien czas słońce w ogóle nie zachodzi - wtedy mówi się o dniu polarnym.

Trzaskowski chce ZLIKWIDOWAĆ telewizję publiczną!

Jak długo potrwają?

W Polsce białe noce trwają od ok. 1,5 do blisko 3 miesięcy: im dalej na południe tym krócej. W Warszawie potrwają ponad dwa miesiące, aż do 24 lipca! Te 66 dni (a raczej - nocy) to co prawda mniej niż w Trójmieście (84), ale dużo więcej niż w Krakowie (42).

I chociaż w tym czasie jasne niebo utrudnia obserwacje astronomiczne, wg Karola Wójcickiego jest to doskonała okazja na podziwianie obłoków srebrzystych. Te niezwykłe, kosmiczne chmury mieniące się srebrzystym blaskiem nisko nad północnym horyzontem, możemy w Polsce podziwiać od końca maja do końca lipca. W tym roku, podobnie jak rok temu, można się spodziewać doskonałych warunków do ich obserwacji. Zawdzięczamy je trwającemu właśnie minimum aktywności słonecznej.

Drewniak Burkego do remontu! Są pieniądze, jest szansa na uratowanie zabytku!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Ule pełne miodu skradzione w Wólce Kosowskiej. Pszczelarz załamany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają